Zemes īpašnieki aicina nepieļaut nekontrolētu aprobežoto teritoriju paplašināšanu

„Atbalsti iespēju saimniekot savā zemē!" – ar šādu saukli pie sabiedrības vēršas kā mežu, tā lauksaimniecības zemes īpašnieki, aicinot atbalstīt iniciatīvu, nepieļaujot nekontrolētu aprobežoto teritoriju palielināšanu. Ikviens ir aicināts parakstīties par iniciatīvu portālā Manabalss.lv – ej.uz/nobalso_manabalsslv.

Zemes īpašnieki norāda, ka nekontrolētu zemes aprobežoto teritoriju palielināšana ietekmē ikviena zemes īpašnieka tiesības visā Latvijas teritorijā. Valsts nesakārtotā sistēma saistībā ar aprobežojumu noteikšanu zemes īpašniekus padara par ķīlniekiem bez rīcības brīvības. Ne viens vien zemes īpašnieks jau ir palicis bez iespējām saimniekot savā zemē un zaudējis iztikas avotus.

Kā liecina Valsts meža dienesta dati, pašlaik gandrīz trešā daļa Latvijas mežu ir iekļauta kādā aizsargājamo teritoriju kategorijā. Valstī no jebkādas mežsaimnieciskās darbības ir izslēgti 133 tūkstoši hektāru, bet šo platību uzturēšana ir uzlikta uz tās īpašnieku pleciem.

Zemes īpašniekus bieži vien pat neinformē par jaunu aizsargājamu teritoriju veidošanu vai aprobežojumu pastiprināšanu esošajās teritorijās. Nav skaidri noteiktu kritēriju jaunu aizsargājamo teritoriju veidošanai. Pat uzzinot par jauniem plāniem, cilvēkiem nav iespēju iepazīties ar skaidri formulētiem apsvērumiem šādas teritorijas izveidei, nav praktisku iespēju apstrīdēt lēmumu. Rezultātā īpašnieki negūst ienākumus, pašvaldības zaudē daļu no nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumiem, valsts nesaņem nodokļus no ražošanas.

Viens no iniciatīvas atbalstītājiem, Priekuļu novada pašvaldības mežzinis, Meža īpašnieku biedrības „Dižsils” vadītājs Ainārs Amantovs uzsver, ka šībrīža situācijas mainīšanā ir jāiesaistās ikvienam zemes īpašniekam. „Diemžēl pašlaik rodas iespaids, ka tik daudzas aizsargājamās teritorijas tiek veidotas tāpēc, ka valstij par tām nekas nav jāmaksā vai ir jāmaksā simboliska samaksa. Principā viss tiek uzlikts uz privāto meža īpašnieku pleciem, bet milzīgi administratīvie resursi aiziet uzraudzīšanai. Tas nav pareizi,” norāda A.Amantovs.

Lai situāciju mainītu, zemes īpašnieki aicina ikvienu apmeklēt portālu Manabalss.lv un nobalsot par iniciatīvu, tādā veidā aizsargājot zemes īpašnieku tiesības un nepieļaujot nekontrolētu aprobežoto teritoriju palielināšanu.

Par iniciatīvu iespējams parakstīties šeit: ej.uz/nobalso_manabalsslv. Nobalsot var ikviens, reģistrējoties portālā ar savu internetbanku. Balsošana aizņem mazāk nekā divas minūtes!

Iniciatīva paredz, ka ir jābūt skaidri noteiktiem kritērijiem aprobežojumu noteikšanai, ir jāmaina shēma, kādā valsts lemj par aprobežoto teritoriju platībām Latvijā. Tāpēc, lai saglabātu zemes racionālu apsaimniekošanu, sargātu zemes īpašnieku tiesības izvēlēties sava īpašuma apsaimniekošanas veidu, tiek rosināts papildināt likuma „Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” 12. panta 1.daļu („Lai pieņemtu lēmumu par aizsargājamās teritorijas izveidošanu, teritorijas robežu, zonējuma, kategorijas, kā arī aizsardzības režīma maiņu, nepieciešami šādi dokumenti:”) ar 7.punktu šādā redakcijā - „Rakstiska vienošanās ar zemes īpašnieku vai tiesisko valdītāju”.

Iniciatīvas pārstāvis portālā Manabalss.lv ir Latvijas meža īpašnieku biedrība (LMĪB) un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).

P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības Zane Ieviņa

(tālr.nr. 28714968, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.)