Ar dziesmu pret slimībām!

Trikatas koris jaunasezona2018rudens

Jaunākie Oksfordas Brūka Universitātes pētījumi ir pierādījuši, ka dziedot korī tiek novērsti vai mazināti depresijas, Parkinsona un plaušu slimību simptomi, pazimināts asinsspiediens – līdz ar to samazinās insulta un infarkta riski. Dziedāšana ne vien paaugstina skābekļa līmeni asinīs, bet arī atbrīvo hormonus, kas uzlabo garastāvokli, piemēram, oksitocīnu. Šis hormons samazina gan asinsspiedienu, gan stresa līmeni. Ir vērts atzīmēt vēl vienu novērojumu: personām, kas dzied korī, tiek sinhronizēta sirdsdarbība. (no interneta vietnes www.draugiem.lv)

***

Rudens klāt. Kaut arī termometra stabiņš joprojām rāda vasarīgu temperatūru, tomēr dienas raujas īsumā un tumsa no rietumiem kāpj debesjumā jau daudz agrāk. Tuvojas laiks, kad gulēt vēl negribas iet, bet arī arā vairs neredz rušināt – un šis ir brīdis, kad tradicionāli Trikātas kultūras nams gaida savus cilvēkus – dziedātājus, dejotājus un spēlētājus.

Iepriekšējā sezona noslēdzās ar kulmināciju – XXIV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem. Nu tie ir izdziedāti! Tā brīža emocijas mazliet pieklusušas un ir pienācis laiks jaunām dziesmām, jauniem notikumiem, jauniem piedzīvojumiem…

Latvijā ir daudz senu koru, bet tik seni kā Trikātas koris ir vien pavisam daži – Lielvārdes koris “Lāčpēsis” un Straupes pagasta jauktais koris. Mūsu kori ir dibināti 1865. gadā. (Straupe saka, ka viņu koris dibināts 1864.) Varbūt būtu interesanti uzaicināt viņus uz sadziedāšanos? Tas būtu labs iemesls meklēt un mācīties jaunas, interesantas dziesmas.

Vēsturiski Trikātas dziedāšānas biedrība (tā senāk dēvēja kori) ir piedalījusies dažādos labdarības koncertos un teātra izrādēs. Varbūt arī mēs varam padomāt par šādu iespēju sadarboties ar kādu kolektīvu. Nez kas tur varētu iznākt – varbūt operete?

Turpinot ielūkoties novada dzimtu un cilvēku dzīves ceļu plūdumā, varētu atkal izveidot interesantu pēcpusdienu saieta namā “Depo”. Un kur tad vēl tradicionālais Zvaigznes dienas pasākums! Bet pats pirmais šī gada rudens uzdevums ir 17.novembra pasākums, bet seonas noslēgums –Beverīnas novada Dziesmu un deju svētki.

Nu re! Izskatās, ka tuvojošā sezona varētu izvērsties jauka un dziedoša, tādēļ – visi mīļi tiek gaidīti 3. oktobrī uz pirmo šīs sezonas pulcēšanos. Nākam paši un ņemam līdzi arī jaunus dziedātājus! Būsim veseli! Dziedāsim!

Informāciju sagatavoja:

Jauktā kora “Trikāta” dalībniece un Trikātas amatierteātra “TATs” režisore

Ilze Dauvarte