Vasaras saulgrieži Trikātas pilskalnā


2 IMG 20180621 220108 small

21.jūnijā, kopā ar Kauguru pagasta folkloras kopu “Stutes” Trikātas pilskalnā tika atzīmēti vasaras Saulgriežu svētki, kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts.

Lielākā daļa latviešu tautas šos svētkus zina un ik gadu svin kā Līgo dienu 23. un Jāņu dienu 24. jūnijā. Svētki ir uzskatāmi par vislatviskākajām svinībām, kuras vismazāk ietekmējušas svešas vēsmas. Pastāv pieņēmums, ka senākais šo Saulgriežu svētku nosaukums bijis Zāļu diena, nevis Jāņi. Īstais svinamais laiks ir 20., 21. un 22. jūnijs.

Pirmo reizi arī mītiskajā Trikātas pilskalnā tika atzīmēti šie latviskie svētki. Kopīgi ar folkloras kopas biedriem un citiem interesentiem tika izdzīvotas senās tradīcijas – sētas pušķošanu, vainagu pīšanu, siera ēšanu, spēka dziesmu dziedāšanu un apdziedāšanos, saules pavadīšanu un ugunskura rituālu.

Šogad, 21.jūnijā visā Latvijā notika arī fonda “1836” sociālā akcija “Izgaismo Latviju”, kuras laikā cilvēki tika aicināti noiet savu sirdskilometru, vienoties spēka dziesmās un iekurt kopīgi veidotu ugunskuru. Pievienojoties akcijai, vasaras Saulgriežu ugunskurs tika iekurts laikā no plkst. 21:30 līdz 22:00 kopā ar citām Latvijas novadiem.

Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laikapstākļiem, Trikātas pilskalnā tika radīta gaiša un tautiska svētku atmosfēra – skaists kopā būšanas mirklis, kurā tika izdzīvotas senču tradīcijas un izgaismota Latvija.

Teksta un fotogrāfijas autore:

Kultūras centra vadītāja Ieva Putniņa