No smalkām pērlītēm un dzijas pavedieniem top lieli darbi

izstadeTrikata tautasterps

No mazas stikla pērlītes un no smalka dzijas pavediena top lieli darbi. Tie ir ar mīlestību darināti darbi. Visa pamatā ir mazs sapnis, liela uzdrīkstēšanās un neatlaidīgs darbs.

Mūsu pieredzes bagātākās audējas ir Maija un Anita. Viņu darināto darbu pūrs ir ļoti bagātīgs – brunču audumi, jostas, lakati, villaines, segas, dažādi dvieļi – pirts, masāžas un smukumdvieļi,  lieli galdauti un mazas galda sedziņas, pat aizkari ir viņu roku darināti. Daudzu gadu garumā tika iegūtas zināšanas un pieredze, kas savā darbā ir pārbaudītas, grāmatās izlasītas un semināros dzirdētas. Nevienai no mums netiek liegts padoms un palīdzība.

Mēs visas esam saistītas ar tautisko deju – pašas dejojam, bērni vai mazbērni dejo, tāpēc arī zinām cik svarīgs un tuvs var būt tautastērps. Santu un Eviju tieši vēlme tikt pie sava tautastērpa, pamudināja iesēsties stellēs. Tā katru pavedienu izlaižot caur pirkstiem, ar mīlestību tiek darināts savs tautastērps.

Savukārt Ieva un Marija ir smalko darbu darītājas – pērlīšu un krāsaino darbu izšuvējas, no kā top skaisti vainagi, sievu cepures, apkaklītes, aproces, ņieburi un citi latviešu tautastērpa elementi. Tas ir smalks darbs, kam ir nepieciešama liela pacietība, bet toties rezultāts ir apbrīnojams.

Katru ideju un vajadzību zeķu rakstos izadīs Antra un Iluta. Baltas vai raibas, garas vai īsas, rakstos vai mežģīnēs – tik daudz iespēju un realizētu ideju ir šīm izstādes dalībniecēm. Savukārt Sandra ir jostu audēja, kurai katras jostas rakstu daudzveidība un krāsu salikumi ir atšķirīgi. Tieši tas sniedz lielas iespējas noaust  dažādas, pēc katra izteiktām vēlmēm, krāšņu tautastērpa papildinājumu. Kamēr Sandrai viena jota top stellēs, tikmēr idejas par nākamajām ir radušās.

Ideja par audēju un rokdarbnieču darināto tautastērpu detaļu izstādi “Lai meitiņas rotājās” radās ilgākā laika posmā, jo, veltot savu brīvo laiku darbam, kas ir hobijs un vaļasprieks, vēlējāmies arī citiem parādīt šo skaistumu, kas tiek radīts. Liels prieks un gandarījums ir par izdarīto, jo tas dod iedvesmu arvien ķerties klāt pie jauniem izaicinājumiem tautastērpa darināšanā!

Mēs viena otru esam satikušas dažādos ceļos, bet kopīga ir mīlestība pret latviešu tautastērpu, tādēļ arī šajā izstādē ar darbiem piedalās – Santa Brīvule, Sandra Circene, Anita Eglīte, Evija Latsone, Marija Melngārša, Ieva Mežapuķe. Maija Skuja, Antra Šverna un Iluta Uškāne. Tuvojoties Latvijas simtgadei, ar lepnumu un patiesu mīlestību darām darbu, kas priecē daudzus. Vislabākais un pozitīvākais, ko dzirdam par saviem darbiem ir: “Cik skaisti!”

Aicinām ikvienu doties aplūkot mūsu darbu izstādi Trikātā!

Fotogrāfijas autore - Ieva Mežapuķe

Tautastērpu izstādes “Lai meitiņas rotājās” organizatore Santa Brīvule