Trikātā notika Niedru svētki

DSC 0029

Sestdien, 23. februārī pie Trikātas ezera notika neparasts pasākums – “Niedru svētki”, kas neskatoties uz mānīgi bargajiem laika apstākļiem pie ezera pulcēja vairāk nekā simts cilvēku – gan zemledus makšķerniekus, niedru skulptūru būvētājus, Trikātas mednieku kluba biedrus, gan vienkārši skatītājus un līdzjutējus kā no pašas Trikātas, tā arī tuvākiem un tālākiem kaimiņu pagastiem un novadiem.

No rīta sniegputenis aiz loga nebūt nevilināja uz āra aktivitātēm, tomēr te organizatoru pusē nostājās varens palīgs – Trikātas pilskalns, kas nodrošināja patīkamu aizvēju pasākuma norises vietā. Pasākuma ietvaros dalībnieku komandas varēja būvēt niedru skulptūras no organizatoru sarūpētajām niedrēm vai palīdzēt medniekiem gatavot mākslīgās pīļu ligzdas uzstādīšanai ezerā. Iemēģināt roku niedru tēlniecībā pieteicās astoņas komandas, izveidojot astoņas dažādu izmēru un koncepciju skulptūras, kas vēlāk tika vērtētas sešās nominācijās – lielākā un mazākā skulptūra, un četras “simpātijas” – skatītāju simpātija, kuru noteica skatītāji, balsojot ar izdalītajām pupiņām, Beverīnas novada pašvaldības, mednieku biedrības un biedrības “Beverīnas ūdeņi” simpātija.

Cita būtiska svētku aktivitāte bija zemledus makšķerēšanas sacensības “Trikātas plicis”, kuras organizēja biedrība “Beverīnas ūdeņi”. Te gan nepieciešams speciāls aprīkojums un iemaņas, un tā uz ezera devās astoņpadsmit nopietni vīri, gatavi cīņai ar pārāk lielo Trikātas ezera pliču populāciju.

Ja nu kādam krastā palicējam kļuva vēsi, varēja sasildīties ar karstu tēju, uzdancot mūzikas pavadībā vai sasildīties pie ugunskura, kur mednieki vārīja “talkas zupu”. Pasākuma runasvīrs Romāns Vaščenko sniedza aktuālo informāciju par pasākuma norisi, kā arī pastāstīja par projektu, kura ietvaros tas tika organizēts. Trikātas pamatskolas skolēni pastāstīja par savu dalību ezera izpētes procesā, kas arī notika projekta ietvaros.

Pēcpusdienā varēja aplūkot pabeigtās skulptūras, noskatīties, kā mednieki ezerā uzstāda izgatavotās pīļu ligzdas, pačalot ar draugiem un kaimiņiem un nobaudīt gardo zupu.

Visbeidzot, taures skaņas aicināja krastā makšķerniekus, un tika skaitīts iegūtais loms, jo šajās sacensībās rezultātu vērtēja pēc noķerto zivju skaita. Izrādījās, ka kopumā noķertas 728 zivis, lielākoties pliči, ķīši, brekši, arī asarīši. Pirmajā vietā ierindojās Ivars Valtiņš ar 162 zivīm, otrajā Modris Krūmiņš ar 145 zivīm un trešajā Mārtiņš Birkavs ar 79 zivīm. Veicināšanas balvu saņēma gados visjaunākais makšķernieks - deviņgadīgais trikātietis Rihards Meļķis.

Niedru skulptūru sacensībās diplomu par lielāko skulptūru saņēma komanda “Dabas bērns” par skulptūru “Krokodils Gena”, savukārt vismazākās skulptūras nominācija tika komandai “Kuplīši” par sniegā izveidoto svētku uzrakstu. Skatītāju simpātiju saņēma Trikātas jauniešu centra komandas “Smaidiņš”, pašvaldības pārstāvju komisija par savu simpātiju atzina komandas “Avotiņi” veidoto Trikātas niedru zirgu, mednieki savu simpātiju piešķīra “Gulbim parastajam”, ko veidoja komanda “Kačoru pīles”, bet biedrība “Beverīnas ūdeņi”, gluži likumsakarīgi par savu simpātiju nominēja komandas “Alle-op” veidoto “Makšķernieku Juri”. Veicināšanas balvas saņēma komandas “Izdzīvotāji” un “No Latiem”, attiecīgi par skulptūrām “Izdzīvotāju telts” un “Trikātas ezera zivs”.

Pasākuma organizatoriem bija prieks dzirdēt apmeklētāju pateicības vārdus un jautājumus, vai Niedru svētki notiks arī nākamgad.

Pasākums tapa projekta Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstītā projekta “Trikātas ezers - mūsu kopīgā rūpe” ietvaros.

Beverīnas novada pašvaldība saka paldies visiem iedzīvotājiem, kuriem nav vienaldzīgs Trikātas ezera liktenis, kā arī izsaka visdziļāko pateicību biedrībai “Mednieku klubs “Trikāta”” un biedrībai “Beverīnas ūdeņi” par aktīvu iesaistīšanos un atbalstu Niedru svētku organizēšanā.

Vairāk fotogrāfijas no pasākuma apskatāmas šeit: http://www.beverinasnovads.lv/index.php/foto-galerijas/2938-niedru-svetki-trikata

Pasākuma organizatoru komandas vārdā:

Beverīnas novada pašvaldības projektu vadības speciāliste Linda Krūmiņa