Ar pozitīvām sajūtām un jaunām emocijām ir noslēdzies Beverīnas novada konkurss “Sakoptākā sēta 2020”

Mezares13

8.augustā Beverīnas novada svētkos, Trikātas pilskalna estrādē tika apbalvoti Beverīnas novada pašvaldības konkursa “Sakoptākā sēta 2020” nominanti un konkursa dalībnieki. Šogad konkursam tika izvirzīti 15 iedvesmojoši īpašumi no visas novada teritorijas – četri ražojošie uzņēmumi, piecas ģimeņu mājas ciemā, divas daudzdzīvokļu mājas, trīs lauku viensētas un viens dārzkopības sabiedrības īpašums, teju uz pusi vairāk kā pagājušajā gadā.

Konkursa komisijas sastāvu veidoja pieci cilvēki – Beverīnas novada Kultūras centra vadītāja Agija Roķe, pagājušā gada konkursa “Sakoptākā sēta 2019” lauku viensētas uzvarētāja Aina Mašule  un iedzīvotājas no katra pagasta: Agita Knutova, Laila Baltiņa un Rudīte Meļķe. Konkursa izsludināšanas laiks noritēja  no 1. aprīļa līdz 1. jūnijam. Izjūtot Covid-19 vīrusa ietekmi, pieteikšanās konkursam tika pagarināta līdz 26. jūnijam. Apsekojumi un novērtēšana norisinājās 9. jūlijā, apmeklējot visus nominantus. Vērtēšana notika pēc punktu sistēmas un par konkursa uzvarētāju tika atzīta tā sēta, kura attiecīgajā nominācijā saņēma visvairāk punktu.

Konkursa “Beverīnas novada sakoptākā sēta 2020” Atzinības rakstus ieguva:

 • Sakoptākais ražojošais uzņēmums SIA “J-Parks”, Brenguļu pagastā.

Uzņēmums, kas strādā ar pilnu krūti laukos, sakoptu sētu un plašu teritoriju un sadalītu zonējumu teju 4 ha platībā. Uzņēmuma sētu definēs vārdi – “Lauku uzņēmējdarbības izaugsmes spēks”. Sētā dabīgas un mākslīgi veidotas ūdens tilpnes, kurās būs atrodamas ne viens zivis, bet arī skaistas ūdens rozes, ainavu papildina akmens dārzs un veidotas taciņas. Teritorija plaša un pārskatāma, nav pārsātināta ar augiem.

 • Sakoptākā ģimeņu māja ciemā “Lejas”, Brenguļu pagastā.

Īpašums atrodas Brenguļu ciema teritorijā, pašā Abuls upes krastā. Skaista un ievērojama māja, kas saglabā un izceļ kultūras vēstures mantojumu – dzīvojamā ēka ir kultūras vēstures piemineklis.  Pagalms ar brīvu (nav pārsātināts ar dārza elementiem un stādījumiem) un mierpilnu skatu, kas sniedz harmonisku sajūtu. Pagalmā zied gan vasaras ziedi, gan ziemcietes, tai skaitā rozes, petūnijas, samtenes, hostas, pelargonijas un citi augi un ziedi. Teritoriju caurvij bruģētas taciņas un skuju koku stādījumi. Ēku fasādes saskaņojas ar kopējo pagalma ainavu.

 • Sakoptākā ģimeņu māja ciemā “Mežāres”, Cempu ciemā, Brenguļu pagastā.

Īpašums 20 gadu garumā ir ieguvis savu formu un dvēseli, kas atspoguļojās ziedu, krūmu un koku kompozīcijās. Pagalmā šogad uzziedēs puķe “Juka”, kas ziedēs pirmo reizi 5 gadu laikā. Piemājas teritoriju veido rododendru stādījumi, visdažādākajās krāsās un formās pavasara un vasaras ziedi. Centrālo ieeju veido no liepām veidota arka ar mājas nosaukumu.  Dārzu papildina īpašas akmens skulptūras. Viens no pagalmiem, kurā ļoti labi jūtas persika koks. Sēta, kas ar katru gadu paliek ar vien skaistāka. Augot savās daiļdārza aprisēs. Sēta ar plašu teritoriju un labu plānojumu, kas ar dažādiem un krāšņiem augiem veido pagalma zonas. Lauku sētas paradīzes stūrītis – skaisti, pārdomāti, nepārsātināti – radot vieglu un harmonisku pagalma kopskatu.

 • Sakoptākā lauku viensēta “Vekteri”, Kauguru pagastā.

Īpašums ar zemes platību 1h, kuru caurvij skaistas ziedošu puķu dobju kompozīcijas. Starp ziediem ir atrodamas lielās margrietiņas, rozes, lavandas, rasas podiņi, peonijas, lilijas un citi ziedi. Šī ir lauku māja modernā stilā, kuras pagalma zonējums ir pārdomāti veidots ar krāšņiem dekoratīvajiem un daudzgadīgajiem augiem un krūmiem.

 • Sakoptākā daudzdzīvokļu māja “Jaunvāles pamatskola”, Cempu ciemā, Brenguļu pagastā.

Nominācijā “Daudzdzīvokļu māja” 1. vietas ieguvēji ir Cempu iedzīvotāji ar īpašumu “Jaunvāles pamatskola”. Īpašumu caurvij krāšņas ziedu dobes un labiekārtota pagalma zona. Šobrīd viskrāšņāk zied rozes. Ziedu daudzveidībā ir atrodamas peonijas, lilijas, rasas podiņi, hostas u.c. ziedi. Pagalmā, kā citiem pašiem savs bišu zumošs augļu dārzs.

Pateicības rakstus par dalību konkursā saņēma:

 • Ražojošais uzņēmums Līga Nature SPA kosmētikas ražotne, Trikātā, Trikātas pagastā.
 • Ražojošais uzņēmums SIA “Roko Plus”, Cempu ciemā, Brenguļu pagastā.
 • Ražojošais uzņēmums SIA “Abula” Brenguļu ciemā, Brenguļu pagastā.
 • Ģimeņu māja ciemā “Ciemati”, Cempu ciemā, Brenguļu pagastā.
 • Ģimeņu māja ciemā “Saulrieti-2”, Brenguļu ciemā, Brenguļu pagastā.
 • Ģimeņu māja ciemā “Jaunbrenguļi”, Brenguļu ciemā, Brenguļu pagastā.
 • Lauku viensēta “Jaunpalejas”, Kauguru pagastā.
 • Lauku viensēta “Ķenģi”, Brenguļu pagastā.
 • Daudzdzīvokļu māja “Nākotnes”, Kauguru ciemā, Kauguru pagastā.
 • Īpašums “Pūpoli -1 Nr. 117” dārzkopības sabiebrībā, kas atrodas Brenguļu pagastā.

Šis ir īpašums, kas saņēma žūrijas specbalvu. Šo īpašumu raksturos vārdi “Māja ar auru– oriģinalitātes pārsteigums”. Īpašnieki prasmīgi ir veidojuši savas sētas teritoriju izmantojot ik vienu brīvo vietu, šī ir iedvesmas sēta, kurā smelties idejas tam, kā realizēt savu redzējumu gan daiļdārzniecības jautājumā, gan saimniekošanā. Krāšņs dārzs ar pārdomātu teritoriju un daudzveidīgu augu kompozīcijām. Pagalma zonu papildina veidots baseins ar ūdens rozēm. 

Speciālbalvu no Brenguļu pagasta SIA “Zarupi” saņēma aktīvākās iedzīvotājas daudzdzīvokļu mājā “Nākotnes”. Pirmo vietu ieguvēji individuālo māju grupās, saņēma balvas no ZAAO – ziedus un 6 mēnešu bezmaksas atkritumu izvešanu.

Sētu apmeklējumi ļauj spriest, ka lauku ainavai raksturīgi augi, kurus atradīs vairākās sētās, no ziemcietēm tās būtu dažādu veidu hostas, peonijas, īrisi, krāsainie pelašķi, rasaskrēsliņi, sirdslapu bergēnija, dažādu veidu rozes. Dažādību dārzā ienes astilbes, austrumu doronika un lielās margrietiņas vai pīpenes, dekoratīvie sīpoli, papardes. Krāsu daudzveidībā izceļas purpura un dzeltenā ehinācija, heihēra, punktainā zeltene un flokši visās varavīksnes krāsās. Arvien populārākas kļūst graudzāles un ārstnieciskie augi, kas tiek kombinēti ar ziemcietēm.

Kā eksotisku augu varētu minēt dažādu veidu augļu kokus, kas nav tipiski mūsu klimata zonai, kā persika un aprikozes koks. Arvien vairāk pagalmos ienāk tādi krāšņi krūmi kā parūkkoks. Ainavā pamanāmi ir arī plūškoki, etiķkoki, rododendri, dažādu veidu skuju koki.

Šis konkurss ļauj iepazīt darbīgus un smaidīgus cilvēkus, kuri ir veidojuši skaistu un iedvesmojošu vidi ap sevi – ziedu dārzi ar visdažādākajiem ziediem, sakopts mauriņš, pagalma zonējums, cilvēku radošo ideju ģenerēšana, kā no nekā izveidot kaut ko paliekošu un videi simpātisku, lai to pamanītu un novērtētu arī citas acis. Šīs visas lietas atklāj konkursa patieso dvēseli, bet pāri tam – cilvēks ar atvērtu sirdi.

Vēlamies vēlreiz izteikt paldies konkursa dalībniekiem un novada iedzīvotājiem, kuri novērtē skaisto cita pagalmā un saskata cilvēkā labo.

Kauguri, Brenguļi un Trikāta – viens novads, viena identitāte, veidosim to kopā!

Foto un teksts:

Beverīnas novada Kultūras centra vadītāja Agija Roķe