Labie darbi Beverīnas novadam un Latvijai – sveic vides iniciatīvai “100 darbi Latvijai” pieteikto darbu īstenotājus

DSC 0026 

Piektdien, 22. februārī, Mūrmuižas “Pagastmājā” vides iniciatīvas “100 darbi Latvijai” organizatore Dženita Katiša pateicās iniciatīvai pieteikto un paveikto darbu īstenotājiem. Pateicību par nesavtīgu piedalīšanos un vērtīgu ieguldījumu Latvijas valsts simtgadei veltītajā vides iniciatīvā “100 darbi Latvijai” saņēma Beverīnas novada pašvaldība un biedrība "Beverīnas ūdeņi" par Abuls upes krastu attīrīšanu, Jānis Jākabsons no “Beverīnas labirintiem” par foto orientēšanās spēli "Iepazīsti Latvijas kokus un krūmus", kā arī J.Endzelīna Kauguru pamatskola par “Ābollapiņu prieku” un “Zaļo sienu”.

Pirmais darbs bija attīrīt Abuls upes krastus, lai, atzīmējot Latvijas simtgadi, varētu arī skaisti laivot pa upi. Pateicoties pašvaldības un vietējo iedzīvotāju entuziasmam, 2016. gada pavasarī tika uzsākta vērienīga upes piekrastes attīrīšana. Darbi ikdienu tika turpināti, lai kopīgiem spēkiem panāktu Abula upes atdzīvošanos un pielāgošanos ūdens tūrisma vajadzībām.

Brenguļu pagasta Cempos ir izveidoti unikāli dabas labirinti, kuru pieteicēji Inta un Jānis Jākabsoni aicināja uz foto orientēšanās spēli "Iepazīsti Latvijas kokus un krūmus". Tā ir aktīva un aizraujoša atpūta dabā, kas, papildus esošajām atrakcijām parkā, palīdzēja iepazīt Latvijas floru. Spēles uzdevums bija pēc dažādu koku un krūmu daļu fotogrāfijām atrast un iepazīt parkā augošus kokus un krūmus. Spēle bija veids, kā vienlaikus iepazīt augus un atraktīvi pavadīt laiku koka skulptūru parkā.

No J.Endzelīna Kauguru pamatskolas vides iniciatīvai “100 darbi Latvijai” tika iesniegti divi darbi – “Ābollapiņu prieks” un “Zaļā siena”. Saistībā ar pirmo darbu pamatskolas apkārtnē ir izveidota zaļā zona ar skaistu puķu dobi saulītes formā un lapeni. Sagaidot Latvijas simtgadi, netālu no lapenes izveidoja jaunu puķu dobi ābollapiņas veidolā ar pavasara, vasaras un rudens ziediem. Lai varētu ērti veldzēt acu skatienus uz trejdobīti, līdzās jaunajai dobei tika izveidoti arī spēļu galdi ar sēdvietām.

Otrais darbs bija “Zaļā siena”, ko paveica pamatskolas 8. klases skolēni skolas parkā. Parkā aug daudz lielu, sen stādītu koku. Laika gaitā skolas absolventi ir papildinājuši parku ar dekoratīviem kokiem un krūmiem. Lai pasargātu skolas teritoriju no ziemeļu un dienvidrietumu vējiem, kā arī lai norobežotu sporta laukuma teritoriju, jaunieši kopā ar dārznieci izstrādāja plānu, iegādājās un iestādīja 20 tūjas.  Pavasara talkas laikā visas skolas skolēni kopā ar vecākiem veica koku stādīšanu.

Vides iniciatīvu “100 darbi Latvijai” 2016. gada vasarā uzsāka pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “ZAAO” ar mērķi apvienot iedzīvotāju zināšanas, čaklās darba rokas un resursus, lai līdz Latvijas nozīmīgajai jubilejai – 2018. gada 18. novembrim – kopīgiem spēkiem paveiktu vismaz 100 nozīmīgus darbus vides labiekārtošanā, izdaiļošanā un arī vides izglītībā. Mērķis ir sasniegts! Draugu un kaimiņu grupas, uzņēmumi, izglītības iestādes, individuālas personas, biedrības un pašvaldību domes no 42 dažādiem Latvijas novadiem un pilsētām kopīgiem spēkiem paveikuši 171 vides darbu.

Foto: Beverīnas novada pašvaldība

Informāciju no www.100darbilatvijai.lv sagatavoja:

Sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša