Dziedātājai Amandai Emīlijai Kalniņai - 140

Amanda Kalnina Safa

23.janvārī (pēc vecā stila 11. janvārī) aprit 140 gadi, kopš dzimusi dziedātāja Amanda Emīlija Kalniņa. Amanda Emīlija (Emilie) Kalniņa (dz. Šāfa; Schaaf) dzimusi 1880. gadā Tiepeles muižā piecu bērnu ģimenē, tēvs muižas arendātors (nomnieks) – Roberts Johans Šāfs (Schaaf), māte – Amanda (1851-1880, dz. Gelchert).

Māte mirusi jaunākās māsiņas dzemdībās, Amandu uzaudzinājusi mātes māsa Dr. med. Doroteja Heftlere (Hefftler) Pēterburgā. 

Amanda skolojusies Pēterburgā vācu Annas draudzes vidusskolā, kuru arī beigusi. Pie labas skolotājas izglītojusies arī klavierspēlē. Amanda līdz ar citiem pēterpiliešiem un kopā ar savu audžumāti kādu vasaru pavadījusi Alfrēda Kalniņa vecāku pansijā Siguldā, kur 16 gadu vecumā iepazinusies un iemīlējusies jaunajā komponistā. Jaunieši atkal satikušies Pēterpilī, kurp Alfrēds Kalniņš devies studiju nolūkos.

Amanda darbojusies par mājskolotāju barona Bēra ģimenē Stabenē, Koknesē, Rīgas tirgotāja Osipova ģimenē. Turpinājusi arī dziedāšanas stundas pie Hausman-Heldē kundzes Pēterburgā, gan arī pie prof. Arfieri Berlīnē. Viņas liriskais soprāns dažas reizes atskanējis arī garīgos koncertos, kā arī patstāvīgos dziesmu vakaros Rīgas Latviešu biedrības zālē, Pērnavas "Buergerklubā".

Nodibinoties ģimenei Amanda pārtraukusi darbošanos vokālajā mākslā. Viņa ne tikai audzina abus bērnus – dēlu Jāni (kurš arī vēlāk kļūst par pazīstamu komponistu) un meitu Birutu, bet arī rūpējas par sava vīra Alfrēda Kalniņa nošu pārrakstīšanu un izdošanu, izraksta dzejoļus no laikrakstiem varbūtējai komponēšanai un organizē jaunu solo dziesmu izdošanu.

Kopā ar ģimeni dzīvojusi Pērnavā (Igaunijā), Liepājā (kopš 1911. gada).

Karš lika 1915. gada pavasarī Kalniņu ģimenei doties bēgļu gaitās – sākumā uz Siguldu, rudenī uz Tērbatu (mūsdienās Tartu). 

Kad 1918. gada pavasarī arī Tērbata nonāca Vācijas okupācijā, Amanda ar ģimeni atgriezās jau agrāk okupētajā Liepājā. 1919. gada rudenī ģimene kuģī devās uz Rīgu, kur nonāca sākoties Bermonta uzbrukumam.1927.gadā Amanda kopā ar bērniem devās līdzi Alfrēdam Kalniņam emigrācijā un sešus gadus pavadīja Ņujorkā ASV. 1933. gadā ģimene atgriezās Rīgā.

Otrā pasaules kara beigās 1944. gadā dēls Jānis Kalniņš devās bēgļu gaitās uz Lībeku Vācijā, no 1948. gada dzīvoja Kanādā, kur strādāja par ērģelnieku un pedagogu.

Amanda Kalniņa mirusi 1959. gada 20. martā Rīgā.

Precējusies 1904. gada janvārī ar komponistu un ērģelnieku Alfrēdu Bruno Jāni Kalniņu (1879-1951), dēls Jānis (1904-2000; diriģents, komponists, mūzikas pedagogs, ērģelnieks), meita Biruta (1907-1982, dziedātāja, dzīvojusi ASV, prec. Tripodi).

Informāciju sagatavoja:

Trikātas pagasta novadpētniece Inga Boškina