Inženierim-mežkopim, Zemkopības ministrijas Valmieras mežzinim Dāvidam Bērtulsonam - 125

BertulsonsDavids

31.augustā (pēc vecā stila 18. augustā) aprit 125 gadi kopš dzimis inženieris-mežkopis, Zemkopības ministrijas Valmieras mežzinis Dāvids Bērtulsons. Dzimis 1894. gadā Trikātas pagasta Subrickās, trīs bērnu ģimenē – vecāks brālis Pēteris un jaunāka māsa Marta. Tēvs Dāvids (1847-1908) – lauksaimnieks, māte Marija (1868-1931, dz. Skrastīt no Dutkas Vecbumburiem).

Bērtulsoni ir sena dzimta Trikātā, tiem piederēja Subricku mājas jaukā vietā ezera malā. Domājams pat, ka Bērtulsonu dzimtas saknes sniedzas līdz Zviedrijai, jo klaušu laikos Bērtulsonu ģimenes uzvārds jau bijis nodibināts, arī Subricku mājas bijušas viņu īpašumā. Subrickas bijušas neatkarīgas no vietējā barona Hanzena, bet pārējās latviešu mājas ap ezeru piederējušas baronam. Tāda neatkarība nozīmēja daudz Subricku īpašnieku rakstura veidošanā.

1916.gadā Dāvids Bērtulsons beidzis Cēsu reālskolu. Tālāk dodas studēt uz Tērbatu, bet jau pirmajā gadā studijas izjauc karš. Viņš kājām iziet cauri Latvijai, lai, izvairoties no sarkanarmijas dienesta, varētu brīvprātīgi iestāties Baloža brigādē. No turienes viņš tiek komandēts uz Kara skolu un 1920. gada 20. maijā ir pirmā izlaiduma virsnieks. Pēc tam cīnījies Latgales frontē un vēlāk bijis leitnants 3. Jelgavas kājnieku pulkā. No turienes atvaļināts, lai varētu pabeigt studijas mežkopības fakultātē Latvijas universitātē, kuru beidz 1927. gadā. Studiju laikā Dāvids Bērtulsons pievienojies korporācijas Lettonia saimei.

Pēc studijām darbojies par mežzini Siguldā, pēc tam bijis Valmieras iecirkņa virsmežzinis. Pirms otrā pasaules kara strādājis A/S „Latvijas koks” Valmieras filiālē.

1938.gada 16. novembrī 8. Valmieras aizsargu pulka I bataljona komandieris Dāvids Bērtulsons apbalvots ar Viestura ordeni.

Kara beigās 1944. gadā Bērtulsoni izceļoja uz Vāciju (Ķīli). 1950. gadā pēc ieceļošanas ASV Dāvids Bērtulsons strādāja Arizonā par pilsētu dārznieku un pēc pensionēšanās pārcēlās dzīvot uz Losandželosu, kur vairāk nekā 10 gadu bija Dienvidkalifornijas latviešu evaņģēliski luteriskās draudzes padomes loceklis. Viņa sirds visu laiku bija klāt Dienvidkalifornijas draudzes darbam, bet brīvajos brīžos jaunie no viņa mācījās makšķerēt, vēžot, medīt un kopt draudzību. Dāvids Bērtulsons nemeklēdams amatus, skaļumu, godu, bija iemantojis Dienvidkalifornijas latviešu mīlestību.

Dāvids Bērtulsons bija liels dabas mīļotājs, apbalvots ar daudzām Latvijas goda zīmēm, bet par dzīves lielāko balvu viņš uzskatīja draudzību, kas viņa namā zaļoja pāri trim paaudzēm. “Ja pasaulē visi cilvēki būtu tādi ka Bērtulsons, tad nebūtu jārunā par paaudžu plaisu”, teicis kāds viņa draugs, jauns latviešu lidotājs. 80 gadu jubileja Dāvidu pārsteidz kā sapni: tie ir tikai gadi, kas aizgājuši, bet ne vēl sirds, kas jauna palikusi.

Dāvids Bērtulsons miris 81 gada vecumā ar sirdslēkmi 1976. gada 17. maijā Encīno Dienvidkalifornijā (ASV), apglabāts 22. maijā Holivudas kapsētā. 1936.gadā precējies ar Emmu Līci (1913-2000), ģimenē trīs meitas – Maija (1938, kura 1956. gadā  piedalījās Miss Universe skaistumkonkursā no Arizonas štata), Ligita (1941), Elza (1944).

Informāciju pēc preses materiāliem sagatavoja:

Trikātas pagasta novadpētniece Inga Boškina