Rūpniekam, tirgotājam un Kolumbijas vicekonsulam Dāvidam Muškem - 130

MuskeDavids

16. oktobrī (pēc vecā stila 4. oktobrī) aprit 130 gadi, kopš 1888. gadā Trikātas pagasta Biķerniekos dzimis rūpnieks un tirgotājs, Kolumbijas vicekonsuls Dāvids Muške. Tēvs Pēteris Muške, māte Anna (Bušmane, dz. Gaise).

Skolas apmeklējis Aumeisteros – gan pagasta, gan draudzes skolu, bet 1904. gadā beidzis Smiltenes draudzes skolu. Pēc tās beigšanas Dāvids Muške iestājas sava radinieka pazīstamā Rīgas tirgotāja un rūpnieka Jāņa Muškes lampu veikalā kā māceklis. Līdztekus darbam viņš turpina izglītību. 1916. gadā kā eksterns absolvējis Ivanovo-Vozņesenskas reālskolu un tajā pašā gadā iestājies Rīgas Politehniskā institūta komercnodaļā.

1917. gadā Dāvids Muške iesaukts kara dienestā un ieskaitīts Alekseja kara skolā Maskavā, kurā mācījušies daudzi latviešu nākamie virsnieki (Aleksandrs Grīns, Artūrs Dālbergs, Jānis Skujiņš u.c.). 1918. gadā atgriezies Rīgā un jau decembrī, kopā ar citiem studentiem nodibinājis Studentu rotu. Piedalījies kaujās no Ventas līdz Lielupei. Latvijas armijā bijis leitnants, paaugstināts par virsleitnantu. Vācu okupācijas karaspēkam atstājot Rīgu, 1919. gada jūnijā, ģenerāļa Jāņa Baloža uzdevumā Dāvids Muške pārņēmis un pārvaldījis valsts kasi (Latvijas Bankas priekšteci), kamēr pagaidu valdība atgriezusies Rīgā.

Dāvids Muške turpina izglītību un 1921. gadā beidzis Latvijas Universitāti ar pirmās šķiras tirdzniecības zinātņu kandidāta grādu.

No 1924. gada Dāvids Muške nodarbojas ar tirdzniecību, vispirms importējot metālus un metāla izstrādājumus, vēlāk nodibinot metālrūpniecības uzņēmumu Rīgā. Viņa 1932. gadā dibinātais uzņēmums bija izveidojies par vienu no lielākajiem uzņēmumiem alumīnija izstrādājumu nozarē.

Politiskajā dzīvē Dāvids Muške piedalās no Maskavas laikiem, kur darbojies nacionāldemokrātu partijā, bet Latvijā visu laiku nacionālā centrā.

No Nacionālās Apvienības 1925. un 1938. gadā kandidējis Rīgas pilsētas domes vēlēšanās.

Dāvids Muške rosīgi līdzdarbojies arī dažādās sabiedriskās un saimnieciskās organizācijās kā valdes un padomes loceklis: Latviešu vecāku biedrības priekšnieks, Latvijas tirgotāju savienības valdes loceklis, Tautu savienības veicināšanas biedrības valdes un padomes loceklis, Jaunekļu kristīgās savienības valdes loceklis, Savstarpējās kredītbiedrības pie Latvijas tirgotāju savienības padomes priekšsēdētāja biedrs un Mārtiņa draudzes padomes loceklis.

Dāvids Muške arī daudz rakstījis par tautsaimniecības jautājumiem iekšzemes un ārzemju laikrakstos un žurnālos.

Kopš 1933. gada Dāvids Muške bijis Kolumbijas goda konsuls (līdz 1940. gadam).

Deportēts 1941. gada 13./14. jūnijā. Miris 1941. gada 3. augustā izsūtījumā.

Apbalvojumi: Latvijas atbrīvošanas kara piemiņas zīme (1923), Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķira (15.11.1927), Latvijas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas medaļa (1928), Aizsargu organizācijas Nopelnu Krusts (1939) Latvijas Sarkanā Krusta Goda zīme.

Precējies ar Matildi Geldneru, dēli Jānis (1922 – miris 18 gadu vecumā izsūtījumā), Kārlis.

Korporācijas “Talavija” filistrs.

Informāciju un fotogrāfiju no novadpētniecības materiāliem sagatavoja:

Trikātas pagasta novadpētniece Inga Boškina