VPDK "Dzieti"

1 Dzieti 2018DzSv gajiens

Deju kolektīvs „Dzieti” pastāv 9 gadus (dibināts 2011.gada 22.janvārī). Dzieti jeb asni filozofiskajā izpratnē nozīmē - saikne ar kosmosu, ar dievišķo pasauli, ar zemes dzīvi, ar dabu. Vārds "dzieti" nozīmē - jaunie dzinumi, atvases. "Dziet" - uzziedēt, rasties, izcelties. Vārds "dzieti" ir skanīgs un sabalsojas arī ar vārdiem "diet" un „dziedāt":

Spēlejat, spēlmaņi,

Es iešu dancot,

Jau manas kājiņas

Dietini dej.

„Dzietu" deju pūrā ir un būs gan mierīgās Vidzemes, gan raksturiem bagātās Latgales, gan cēlās Kurzemes dejas, gan deju uzvedumi ar teātra elementiem un kopīgu sadziedāšanos un sadancošanu.

Jau no darbības sākuma kolektīva dejotāji mērķtiecīgi ir darbojušies, lai ar projektu palīdzību (projektu konkurss “Sabiedrība ar dvēseli”, kuru organizēja biedrība “Lauku partnerība Ziemeļgauja” sadarbībā ar Nīderlandes KNHM, kā arī ELFLA atklātais projektu konkurss pasākumam „Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” un „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju”) un savu līdzfinansējumu nodrošinātu tik nepieciešamo deju kolektīva izveidei un pastāvēšanai – tautas tērpus. Viena gada jubileju "Dzieti" nosvinēja ar deju uzvedumu „Kad gribas mīlēt”, kurā paši dejotāji atveidoja tautā iemīļotus R.Blaumaņa varoņus: dullo Trīni, Madi, Brenci, Ābramu u.c.

3 gadu jubilejā “Dzieti” saviem skatītājiem rādīja lustīgu uzvedumu „Kā gribas mīlēt”, bet 5 gadu jubilejā – teatralizētu deju uzvedumu “Senas pamācības mīlēšanā”. Tajos, kā ierasts un kā to sagaida mūsu skatītāji - Beverīnas novada, Valmieras, Rūjienas ļaudis. Atkal ar humoru un smiekliem rādījām savu varēšanu ne tikai dejas mākslā, bet arī teātra spēlēšanā (uz skatuves dažādās lomās bija VISI kolektīva dejotāji).

Īpaši bija "Dzietu" veidotie labdarības koncerti Valmieras kultūras centrā un Jelgavas kultūras namā 2013.gada 10.maijā un 3.novembrī un 2015.gada 17.janvārī. Ar koncertos savāktajiem ziedojumiem kolektīvs centās palīdzēt smagu mugurkaula traumu ieguvušam BMX braucējam Gustavam Pētersīlim.

Kolektīvs lepojas ar vēl daudziem labiem darbiem: ar LEADER projektu palīdzību tapušie Vidzemes tautas tērpi XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV deju svētku tautas tērpu skatē ieguva 1.vietu. Katru gadu, piedaloties Valmieras apriņķa deju kolektīvu skatēs, esam ieguvuši augstāko pakāpi, kļūstot par vienu no labākajiem E grupas kolektīviem Latvijā.

Kolektīvs ir sadarbojies ar tautas mūzikas kapelu „Abulmalas burlakas” (nu jau etnogrupu “Vairogi”) no Trikātas, un vairākām talantīgām deju horeogrāfēm – Taigu Ludboržu (Rīga), Baibu Ķesteri (Jelgava), Lindu Mīļo (Valmiera). Vairākām „Abulmalas burlaku” dziesmām ir radītas deju horeogrāfijas, kuras šobrīd Latvijā izpilda tikai „Dzieti”. Ar divām Taigas Ludboržas dejām piedalījāmies 2015.gada Jaunrades deju konkursā, kurā abas dejas ieguva godalgotas vietas.

“Dzieti” ir piedalījušies vairākos būtiskos pasākumos: koncertā Dikļos, kad tika svinēta 150. gadadiena kopš pirmajiem latviešu Dziesmu svētkiem; starptautiskā pūtēju orķestru lielkoncertā Ķīpsalā; bet šovasar ar vēl simtiem dejotāju no Vidzemes izdejām mītisko dejas izrādi “No zobena saule lēca”, kas tika rādīta vasaras saulgriežos Dikļos.

“Dzieti” ne tikai dejo, bet arī dzied, veido dažāda žanra priekšnesumus, kopā atpūšas, palīdz viens otram talkās, organizē laivu braucienus un apceļo Latviju. Dejotāji ar azartu piedalās kāzās, kurām veido īpašus priekšnesumus ar dejām, dziesmām un citām jautrām aktivitātēm, iet kūjniekos. Kopā ar savām ģimenēm kolektīva dejotāji izdomā dažādas aktivitātes, kuru laikā ne tikai tiek labi pavadīts laiks, bet top arī jaunas idejas priekšnesumiem.

Šobrīd deju kolektīvs nevēlas apstāties pie sasniegtā un ir gatavs jauniem izaicinājumiem. Gatavojoties Latvijas simtgades svinībām, esam iecerējuši iestudēt vairākas jaunrades dejas un veidot jaunus deju uzvedumus (dejas izrādes). 

Deju kolektīva „Dzieti” vadītāja – Sandra Jansone (tālr. 26350402), deju kolektīva e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.