FOTO: AMANDA PAEGLE

Trikātas senioru ekskursija uz Limbažiem

jura senioru ekskursija

Arī Trikātas seniori katru gadu dodas ekskursijā pa Latviju, lai iepazītos ar kādu vēl neredzētu, bet skaistu vietu. Pagājušo gadu bijām Alūksnes pusē, bet šogad ceļš veda uz Limbažu pusi.

Vispirms apmeklējām ekoloģisko ogulāju dārzu „Lielkalni” Alojas novadā, kur kopš 2006. gada divu hektāru platībā aug dažādi mazāk pazīstami veselību stiprinoši ogulāji un tējaugi. No ogām tiek gatavoti sīrupi, želejas, ievārījumi, marmelādes, sukādes un kaltētas tējas. Laiks mūs nelutināja, bet toties saimnieki mūs sagaidīja ar karstu tēju un saviem ražotajiem našķiem. Pēc nelielas degustācijas, lietus bija nedaudz pierimis, un mēs devāmies apskatīt  netradicionālo ogulāju dārzu.

Tālāk devāmies uz „Limbažu Tīni”, kas ir vilnas pārstrādes uzņēmums. Tajā no piegādātās vilnas tiek ražota vilnas dzija, augstvērtīgi vilnas un linu audumi, segas, pārklāji, pledi, galdauti, dvieļi, lakati u.c. lietas. Šis ir viens no retajiem uzņēmumiem, kas auž etnogrāfiskos audumus pēc autentiskajiem Baltijas reģiona kultūrvēsturiskā mantojuma paraugiem. Mēs varējām ielūkoties vilnas pārstrādes cehā un apskatīt visus šos pārstrādes posmus un procesus.

Nākamā pietura, kur piestāja mūsu autobuss, bija maiznīca „Lielezers”, kur cep maizi no pašu dzirnavās maltiem miltiem. Maiznīcas lepnums ir īsta rudzu maize, kas cepta pēc senas maizniekmeistara Alberta Blumberga ierādītas tehnoloģijas. Kā saka –

maize, kuru var pazīt pēc garšas. Plaucējumi diennakti nogatavināti pašdarinātajos apses koka kubliņos, kas ir garants augstajai maizes kvalitātei un neatkārtojamai garšai. Uzzinājām, ka dārgākā maizes sastāvdaļa ir laiks un izsekojām maizes ceļu no grauda līdz kukulītim.

Lietainā diena un vējš mums netraucēja apskatīt arī Vidzemes akmeņaino jūrmalu, tāpēc devāmies uz Veczemju klintīm. Šīs klintis ir iespaidīgākā un krāšņākā smilšakmens klinšu grupa Vidzemes piekrastē. Vējš pūta ne pa jokam, taču šo skatu dēļ bija vērts slapināt kājas, un ļaut, lai vējš plivina matus. Tieši skaisto dabas ainavu dēļ šeit filmēti skati tādām filmām kā "Ilgais ceļš kāpās" un "Vecā jūrnieka ligzda".

Mājupceļā vēl iebraucam Vaidavas pagasta „Mežvidos”, lai apskatītu kādu brīnumjauku dāliju dārzu. Lietus līst aumaļām, bet visiem tik ļoti gribējās apskatīt šo krāšņo rudens ziedu dobi, kas mūs tālumā jau “sveicināja”. Šis dārzs ir viens Latvijas krāsainākajiem dāliju dārziem. „Mežvidos” zied ap 300 dažādu dāliju šķirņu, to skaitā arī ap 50 pašas saimnieces Ritas Zaļās selekcionētas. 2016.gadā, Parīzē dāliju konkursā R.Zaļās selekcionētā dāliju šķirne „Intriga”, pieteikto 76 dāliju konkurencē no 8 valstīm, ieguva augstāko 1.vietu.

Kopā ar pensionāriem ekskursiju baudījām arī mēs –

Inga Janīte un Inga Čama