Atskats no pasākuma "Kaimiņu būšana 2016"!

Kaimiņus lietus nebiedē!

      3. jūlijā pulksten ap pusvienpadsmitiem Cempu “Arājos” Koka skulptūru parkā sāka sijāt pirmās lietus lāses un savilkušies melnie mākoņi neko labu nesolīja. Pulksten vienpadsmitos, kad sāka ierasties pirmie pasākuma “Kaimiņu būšana 2016” apmeklētāji un našķu konkursa dalībnieces ar fantastiski smaržojošām gardumu paplātēm, lija jau stiprāk, bet vēl pēc brīža lietus jau gāza spaiņiem, vējš aizdomīgi purināja uzslietās nojumes, bet parka mauriņš pamazām vērtās nelielā dīķītī. Bet ko domāt – organizatoriem, biedrībai “Beverīnas amatnieki”, par patīkamu izbrīnu, ļaudis tikai turpināja ierasties – gan ar lietussargiem un lietusmēteļiem, gan bez tiem. Viņi nāca smaidīgi un sveicinājās, smējās, meklēja patvērumu no lietus, vai arī bija tādi, kam lietus netraucēja izbaudīt pasākumu.

    Pasākuma lustinātāji – vadītāja Ineta jeb Trīne, deju kolektīva “Dzieti” pārstāvji un Kauguru amatierteātris “Vīzija”, kā arī skaņu vīrs Fredis un pats parka saimnieks Jānis radīja visdažādākos risinājumus situācijai, lai glābtu no slapjuma kūkas, tērpus, aparatūru, rekvizītus un arī apmeklētājus. Pasākums tika atklāts, visiem slapji un draudzīgi saspiežoties Jāņa klētī, kur visupirms tika veiktas burvestības, lai novada priekšsēdētājam droša roka un labs prāts, bet pēc tam jau kustināti visi dalībnieki – riņķa dancis “Dzietu” vadītājas Sandras rīkojumiem sekojot, izdevās patiešām varens!

      Pēc tam visi tika aicināti uz šī gada pasākuma jaunumu – Beverīnas novada saimnieču našķu konkursu. Konkursa mērķis bija dot novada saimniecēm iespēju dižoties ar pašu gatavotajiem našķiem – tie varēja būt gan sāļi, gan saldi, tāpat arī piedalīties varēja jebkurš – arī tad, ja nemaz neesi profesionāls cepējs. Savus 15 gardumus piedāvāt nogaršošanai plašai publikai pieteikuši bija 13 drosmīgi pavāri, un tie bija ne tikai jau pieredzējuši gatavotāji, bet arī tīņu vecuma, savukārt no pieaugušajiem nebūt ne visi bija tādi, kuriem kūku cepšana ir ikdiena.

      Tā nu visi sadrūzmējās ap našķiem apkrauto galdu, un tad gan organizatoriem nācās piedomāt, kā risināt situāciju, jo šis bija brīdis, kad tapa skaidrs – lietus, kas vēl joprojām turpinājās, ir ieviesis korekcijas – citkārt našķus visupirms apskatītu, izvērtētu un ar saimniecēm aprunātos tikai žūrija, kamēr pārējie apmeklētāji izklaidētos parkā, taču tagad to darīt gribēja visi reizē. Tā kā šādu konkursu organizējām pirmo reizi, uzreiz kļuva skaidrs, ka ir vairākas lietas, kas nav īsti izdomātas līdz galam – visupirms jau kaut vai tas, ka drūzmā, kur visi centās pakļūt zem telts jumta, lai paglābtos no lietus, saimniecēm nemaz nav vietas, kur patiešām dižoties ar savu gatavoto gardumu. Bet mēs taču visi esam kaimiņi, turpat pie galda tika izteikti dažādi ierosinājumi un risinājums tika atrasts. Žūrijas locekļi – novada priekšsēdētājs Māris Zvirbulis, izpilddirektore Egita Biša, konkursa “Īstās latvju saimnieces” uzvarētāja Zanda Žentiņa, parka saimnieks Jānis Jākabsons un publikas pārstāvis – kundze vārdā Antra, saņēmuši paraugus no katra garduma, devās uz mierīgāku vietu tos degustēt un vērtēt, bet saimnieces dalīja našķus visiem gribētājiem, kuri pēc tam balsoja par sev tīkamāko saldo un sāļo našķi, tā nosakot skatītāju simpātiju balvu. Visi lielīja gardās kūkas un sāļo našķu saimnieču lielisko izdomu un teica, ka tādās kopīgās kūku dzīrēs vēl neesot piedalījušies.

     Kad nu uz lielā galda bija palicis tik vien kā viens pusneapēsts kūkas kripucītis, visi devās atkal uz klēti, lai baudītu Kauguru amatierteātra izrādi.

     Lietus jau arī bija mitējies, bet žūrija vienojusies par vērtējumiem un balvu sadalījumu. Te nu jāpiemin mūsu novada atsaucīgie uzņēmēji, kuri saziedoja tik bagātīgu balvu klāstu, ka žūrija droši lēma par papildu nomināciju piešķiršanu. Ikviens dalībnieks saņēma veicināšanas balvu - šokolādes sirsniņu no SIA “R Chocolate” saimnieces Raisas Jablonskas (Trikāta), kādu stiprāku malku no Jāņa Kiļupa (Brenguļi), kausēta stikla darinājumu no Beverīnas amatnieka Ivara, kā arī saldo ēdienu no “Vīnkalnu” saimnieces Zandas Žentiņas (Kauguri), bet pirmās vietas ieguvējas – arī viesu mājas “Brūtes” sarūpētās dāvanu kartes pusdienošanai restorānā “Rātes vārti” un Trikātas amatnieka Jāņa Brenča īpaši gatavotos recepšu glabāšanas vākus. Un tā, saldo našķu kategorijā 1. vietu saņēma torte “Ogu dārzs” (Valda Rutka), 2. vietu torte “Nakts” (Vija Vencele), 3. vietu torte “Lienes tradicionālā” (Liene Miruškina), balvu par oriģinālu noformējumu – tortīšu komplekts “Ejam ciemos!” (Daila Paegle), bet skatītāju simpātiju ieguva torte “Lienes tradicionālā”. Sāļo našķu kategorijā 1. vieta tika sāļajai tortei “Dīķa lasis” (Valentīna Roziņa), 2. vieta “Pērno kartupeļu pēdējais uznāciens” (Cilda Purgale), 3. vieta - “Kazas biezpiens” (Svetlana Mackēviča), balva par oriģinālu noformējumu - “Ķiploka spēks” (Antra Lēve), skatītāju simpātija - “Dīķa lasis”. [Organizatori jau iepriekš atvainojas dalībniecēm, ja kāds uzvārds ierakstīts nepareizi, nākamo reizi būsim rūpīgāki.]

        Brenguļu alusdarītavas saimnieku, z/s “Rozītes” un Daiļa Jirgensona atbalsts ļāva organizatoriem bagātīgi apdāvināt pasākuma kuplinātājus – dejotājus, aktierus un vadītāju, ar gardiem labumiem - alu, medu un desiņām. 

    Pasākuma turpinājumā skatītāji atkal varēja baudīt teātra izrādi, jo kaugurieši lutināja apmeklētājus ar veselām divām izrādēm - “Dzimumdienas rītā” un “Ragana”. Mazie apmeklētāji varēja piedalīties amatnieku radošajās darbnīcās – gatavot konfektes, ziepes vai marmorētus sveču trauciņus. Tomēr arī bērnu vecāki un lielās māsas ar degsmi izmēģināja roku un vēlējās izzināt dažādas izgatavošanas nianses. Pagatavotās lietas ikviens ieguva līdzi kā nelielu suvenīru par šo pasākumu.

      Jāpiebilst arī, ka visas dienas garumā apmeklētājiem un dalībniekiem bija iespēja iegādāties un nogaršot mūsu novadā tapušu jaunumu - “R Chocolate” saldējumu, kas tiešām tika pirkts tā, kad brīžiem pat bija jāstāv rindā, neņemot vērā ne lietu, ne pelēkās debesis. 

      Pavisam no lietus nenobijās vairāk nekā 200 kaimiņi no visa novada. Daudziem līdzi bija arī draugi un radi, pat no tik tālām vietām, kā Ventspils un Talsi, un pat vēl tālāk – ciemiņi gan no Krievijas, gan Lietuvas. Tāpēc droši varam apstiprināt – arī šogad kaimiņu sanākšana izdevās godam.

    Protams, tas nebūtu iespējams bez visiem mūsu atbalstītājiem un čaklajiem palīgiem – Žentiņu ģimenes, Dzintara, Sanitas, Sandra, mūsu pašu fotogrāfi Santu Paegli, kuras bildes un video ir aplūkojamas šeit: https://santapaegle.wordpress.com/pasakumi-beverinas-novada/kaiminu-busana-2016/ 

     Protams, pasākums nebūtu iespējams bez Jāņa Jākabsona un viņa ģimenes, kuri atkal atvēra parku bez maksas visiem novada iedzīvotājiem, mūsu nemiera gariņa Ingas Loginas, kuras dzīvesprieks tā vien mudina visus darboties, kā arī Beverīnas novada pašvaldības, kuras finansiālo atbalstu pasākuma organizēšanai biedrība “Beverīnas amatnieki” saņēma, piedaloties projektu konkursā “Veidojam vidi ap mums Beverīnas novadā”.

Vēl fotogrāfijas skatīt: http://www.beverinasnovads.lv/index.php/foto-galerijas/296-kaiminu-busana-2016

Biedrības "Beverīnas amatnieki" vārdā,

Linda Krūmiņa