Lielā diena jau klāt!

Liela diena 21mar2018

“Lieldienas rītā, saulei lecot, vajag caur zīda lakatu skatīties, tad var laimi redzēt, tad redz, kā saule danco,” tautas ticējums.

Šogad pavasara sākums ir 20.martā plkst. 18.15, tāpēc 21.martā plkst. 06.00 tiksimies Brenguļu alus sētā, lai kopā ar folkloras kopu “Stutes” sagaidītu pirmo pavasara saullēktu!

Berzējam miegu no acīm, jo Lieldienu rītā agri jāceļas, lai iemantotu laimi, iegūtu možumu visai vasarai. Nozīmīgs ir pats saullēkta sagaidīšanas brīdis, kad cilvēks gan iekšēji, gan ārēji, tam fiziski gatavojas un noskaņojas! Senie godi ir tas laiks, kad veic īpašas darbības, ieliekot sev programmu, uzstādot sev mērķus, ko vēlas izdarīt. To veic ar rituāliem. Viens no šādiem rituāliem skan šādi: “Lieldienu rītā ir agri jāceļas, lai redzētu, kā saulīte rotājas, un jāmazgājas tekošā ūdenī, kas tek pret sauli.” Dziedāsim, mazgāsim mutes tekošā ūdenī, šūposimies, kursim uguni, krāsosim sīpolu mizās līdzi paņemtās olas, sagaidīsim sauli un tad, ieguvuši jaunu enerģiju, dosimies darba gaitās.

Senais gada sākums tika svinēts nevis kā tagad – ziemas vidū, bet gan pavasarī, kad diena un nakts, tumsa un gaisma ir līdzsvarā. Lielā diena iezīmē laiku, kad diena un nakts ir kļuvusi viena garuma. Gaisma uzveic tumsu, dienai kļūstot garākai jeb lielākai par nakti. Tas ir laiks, kad gan debesis un zeme ir līdzsvarā, gan garīgais un materiālais ir līdzsvarā, gan arī vīrišķais un sievišķais ir līdzsvarā. Tas ir laiks, kad dzimst jaunais. Pavasara saulgriežus sauc arī par vienādībām.

Ziemassvētkos pēc iepriekšējā gada gājuma mēs atkal atrodam un nostiprinām saiti ar Dieviņu. Meteņos mēs metam metus jeb kaļam plānus nākamajam laika ciklam. Savukārt Lielajā dienā mēs šos metus "iešūpojam", piepildām ar Laimes mātes svētību, ar Saules mātes mīļumu. Tā mēs sagatavojam savu plānu ienešanai pasaulē – sākot metos ievīt audus, sākot aust jaunu savas dzīves audumu. Ūsiņos sāksim šo plānu realizēšanu ar aktīvu rīcību.

Senāk Lieldienu laiks ir svinēts trīs dienas. Saskaņā ar to, kas notiek debesīs, ar Saules ritu, šīs dienas ir 20., 21. un 22. martā. No gada uz gadu konkrētā diena un laiki mainās, tomēr ikviens no saulgriežu vai ekvinokcijas brīžiem dreifē noteiktu datumu ietvaros. Arī šogad astronomiskais pavasaris sākas 20.marta vakarā.

Informāciju sagatavoja:

Mūrmuižas bibliotēkas – informācijas centra vadītāja Gundega Lapiņa