Priecīgas Lieldienas!

Lieldienu apsveikums2021

Līdz ar pavasara iestāšanos apjaušam, ka līdz Lieldienām nav vairs tālu. Publiskajā telpā sastopam apzīmējumu Lielā diena vai Lieldiena, kā arī skaidrojumu, ka Lieldienas ievada Klusā nedēļa ar Pūpolu svētdienu, Zaļo ceturtdienu, Lielo piektdienu, Kluso sestdienu, kurai seko Lieldienas. Katrai dienai ir īpaša nozīme gan pēc kristīgās ticības, gan mūsu pašu tautas tradīcijām un ticējumiem.

Lieldienas kā pavasara saulgriežu svētki plaši svinētas pirmskristietiskajā laikmetā.

Kad dabā noveļas tumsas slogs un saule sāk iet savu uzvaras ceļu, ziemas un vasaras saulgriežu vidū, līdz ar saules atgriešanos, mēs svinam Lieldienas. Zemes ziemeļu puslodē sākās astronomiskais pavasaris, bet dienvidu puslodē – rudens. Ņemot vērā gaismas laušanu atmosfērā, jau divas diennaktis pirms ekvinokcijas diena kļuva garāka par nakti. Lieldienas ir pavasara svētki ar daudzveidīgām tautas tradīcijām, kad gads savā ritējumā pa saules ceļu ir sasniedzis izlīdzinājumu pavasara saulgriežos. Arī cilvēks, pakļaudamies saules ritmam, mērķtiecīgi, ar dažādām rituālu darbībām cenšas aktivizēties, veicinot arī zemes atmodu, uzņemot sevī dabas spēku svētību. Ar Lieldienām ilgus gadus Eiropā sākās jaunais gads ar tradicionālo Saules sagaidīšanu.

Lieldienu neatņemama sastāvdaļa ir olu krāsošana. Šodien katrā mājā ir izveidojušās savas olu krāsošanas tradīcijas. Visvienkāršākais un visbiežāk izmantotais olu krāsošanas veids ir sīpolu mizas. Taču Lieldienu olas var krāsot ar ļoti dažādiem dabas materiāliem, iegūstot neticami raibu rezultātu!

Lieldienu dienā bez olu krāsošanas ir vēl citi svarīgi darbi, kurus darīt kopā ar ģimeni:

  • Lieldienu šūpoļu kāršana un augsta šūpošanās, lai vasarā odi nekostu;
  • Lieldienās jāapēd vismaz viena vesela ola ar sāli, lai vasarā nekostu odi un laime nepamestu;
  • svētku pusdienu gatavošana ar tradicionālu saldā ēdiena pasniegšanu;
  • olu ripināšana un olu kaujas;
  • mazākie ģimenes bērni Lieldienu rītā dodas meklēt zaķa sanestās un paslēptās olas;
  • mūsdienīgā izpildījumā raibi krāsotās olas papildina paslēptie šokolādes gardumi.

Lai visiem jauks un saulains pavasaris, ģimenisks un idejām bagāts Lieldienu laiks!

Informāciju no avotiem sagatavoja:

Sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša