25.marts - komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

GenocidaDiena 25mar2021 ml

25.marts ir kļuvis par vienu no latviešu vēsturiskās apziņas stūrakmeņiem, ko šodien Latvijā atzīmē kā sēru dienu un piemin 1949. gada 25. martā deportācijās cietušos komunistiskā genocīda upurus. Šajā dienā karogus rotā sēru lentes, bet izsūtīšanu piedzīvojušie mājās atgriezušies cilvēki, viņu radinieki un politiski represētās personas piemin šos notikumus un tajos cietušo tautiešu likteņus.

Šogad aprit 72 gadi, kad no Latvijas uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem lopu vagonos izveda vairāk par 42 000 iedzīvotāju. Šķiršanās sāpes, bezspēcība pārspēka priekšā, šoks, neaizsargātība, neizpratne, bailes...

Daudzi no viņiem, tostarp sievietes, sirmgalvji un bērni, dzimtajā Latvijā vairs neatgriezās – daļa novārga un aizgāja bojā, daļa – palika uz mūžiem Sibīrijas sniegos.

Beverīnas novadā ik gadu šo dienu atzīmē ar piemiņas brīdi.
Ņemot vērā to, ka valstī ir ārkārtējā situācija, aicinām nolikt ziedus un iedegt sveci pie Trikātas kapličas novietotās plāksnes “Sapni par dzimteni pagalvī liku. 1940…”, domās kavējoties atmiņās un pieminot tos tautiešus, kuru sapnis par Latviju palika tur, Sibīrijas plašumos.

Informāciju sagatavoja:

Trikātas kultūras nama vadītāja Sarmīte Kanašniece