Brenguļos aizritējuši IV Tomātu svētki un sporta diena “Atvadas vasarai”

DSC 0705

Beverīnas novada pašvaldība aktīvi ir noslēgusi vasaras pasākumu sezonu ar IV Tomātu svētkiem un sporta dienu “Atvadas vasarai” Brenguļos.

Tomāti augusta mēnesī ir iemantojuši lielu uzmanību Beverīnas novadā. Augot pasākuma apjomam šogad – labo pārmaiņu gads. Līdzšinējos 3 gadus Tomātu svētki norisinājās Brenguļu alus sētā “Abula”, šogad visi pulcējāmies Brenguļu centrā, kur teritorija sniedz plašākas un ērtākas iespējas. Pēdējo gadu laikā pasākums ir kļuvis ļoti apmeklēts. Cilvēku interese par šiem svētkiem ļoti aktīvi ir vērojama tieši 2 nedēļas pirms paša pasākuma, un pašā pasākuma dienā interesentu plūsma ir milzīga.

Svētkus papildina tematiski konkursi, šogad otro gadu norisinājās “Tomātu svētku kulinārais meistars 2020”, kur dalībniekiem bija jāiesniedz konkursam pašgatavoti ziemas salāti jeb “ziemas kārums burkā”. Konkursā tika pieteiktas 9 receptes. Balsošanas laikā visi konkursa dalībnieki bija anonīmi, lai vērtēšanas gaita noritētu pēc iespējas patiesāk – vērtējot garšu un receptē izmantotās sastāvdaļas. Gala rezultātā 1.vietas ieguvēja Zane Pekuse ar ziemas salātiem “Beidzot kečups”.

Šī recepte izpelnījās lielu uzmanību, ar garšu un konsistenci apburot ik vienu, kuram bija iespēja šo gardumu nogaršot.  2. vietas ieguvēja Jolanta Irbe ar “Tomātu lečo mājas gaumē”, salāti ar īstu lauku garšu, receptē atspoguļojot tradicionālos dārzeņus un garšas. 3. vietu ieguva Dace Kaupe ar ziemas salātiem “Pipariņš”, kas garšas ziņā sniedza gan saldu, gan asu garšu buķeti. Paldies Mārcim Kalniņam, ģimenes restorāna “Delizia” īpašniekam, par sponsora balvu – dāvanu karti restorānā 20.00 eur vērtībā konkursa pirmās vietas ieguvējai. Jāatzīst, ka konkursu balvu fonds bija ievērojams.

Tomātu svētku konkursa “Kulinārais meistars 2020” ziemas salāti 1. vietas recepte “Beidzot kečups”

Sastāvdaļas:Tomāti 800 gr.; Paprika 400 gr.; Čili 3-4 gb.; Ķiploki 6-8 daiviņas.; Raudene 2 tk.; Cukurs 300 gr. (ievārījuma); Sāls 1 ēdk. (bez kaudzes); Galda etiķis 9% 50ml; Agara (bioloģisko) 7gr.

Pagatavošana: Visu sīki sagriež un vāra 20 minūtes ik pa laikam apmaisot. Visu sagriezto un  izvārīto sablenderē un izberž cauri sietiņam. Masu liek atpakaļ katlā, pieliek sāli un cukuru. Visu vāra 30 minūtes, ik pa laikam apmaisot. Vāra bez vāka! Masu atdzesē, pievieno agaru (bioloģisko) un etiķi. Vāra 5 minūtes ik pa laikam apmaisot. Liek sterilizētās burkās uz aizvāko.

Pirmo reizi norisinājās konkurss “Lielākais tomāts”, kurā piedalījās gan vietējie audzētāji, gan iedzīvotāji no tālākām Latvijas vietām. 1. vietu un titulu par lielākā jeb smagākā tomāta izaudzēšanu ieguva Dace Kaupe, kuras izaudzētais tomāts svēra 804 gramus, 2. vietas ieguvējas Birutas Immures izaudzētais tomāts bija 771 gramu smags un trešajā vietā ar dažu gramu atšķirību palika Solvita Cipruse ar Brenguļu pagastā izaudzēto tomātu. Konkursa svēršanas mirklī, tika konstatēts, ka tehnoloģijas nereti pieviļ, tādēļ tika veikta vēl viena svēršana uz citiem svariem, kā rezultātā mainījās sākotnēji nosaukto tomātu svars un uzvarētāji. Atvainojamies par šo tehnisko kļūdu!

Šis konkurss raisīja lielu interesi, cerot uz atsaucību aicinām tomātu audzētājs, kuru pagalmā ir piemājas dārziņš piedalīties konkursā arī nākamajā gadā.

Dienas gaitā uz skatuves kāpa bērnu pop grupa “Smaidiņi” un “Notiņas”, ar trīs dejām uzstājās Kauguru kultūras nama VPDK “Mūri”, ar muzikāliem priekšnesumiem priecēja Beverīnas jaunieši un Valmieras jauniešu grupa “Gerārijs”. Tomātu svētku noslēgumā ciemojās dziedošā Milleru-Balandīnu ģimene ar koncertprogrammu “Skan un skanēs vēl”.

Dienas garumā bija pieejama bērnu pilsētiņa, kurā kopā ar radošo darbnīcu brīvā dabā “Dabas bērns” no Kauguru pagasta bērniem bija iespēja iepazīt tomātu augšanas norises, tikt pie sejas zīmējuma u.c. brīvā laika aktivitātes.

Un kā ierasti tomātu izstāde, kas vienkopus pulcē vairākus Artūra Sildes Dārzkopības Entuziastu Klubs "Tomāts" biedrus. Tomātu kolekcionāri interesentiem šogad piedāvāja vairāk par 350 tomātu šķirnēm. Visās varavīksnes krāsās, visām garšas gaumēm. Tomāti visdažādākajos izmēros un pielietojumam svaigai ēšanai vai konservēšanai. Dienas garumā pieejamas konsultācijas un iespēja iegādāties sēklas.

Katrā Latvijas reģionā 1 un tā pati šķirne var izaugt dažādi un ir nepieciešami vismaz 3-5 gadi, lai izveidotu jaunu selekcijas šķirni. Arī šogad bija iespēja apskatīt jaunumus, kurus ir izaudzējuši kolekcionāri no visiem Latvijas novadiem. Latvijā cilvēki dod priekšroku klasikai – sarkanie, dzeltenie, oranžie tomāti ir visiecienītākie. Jāatzīst, ka tomāts ir dārzenis, kurš ir latviešu ēdienkartes “Top 5”. Mūsu cilvēkiem patīk gaļīgi tomāti un tikai latviešiem ēdienkartē ir tomātu maizīte.

Kurš būtu domājis, ka tomātos ir ļoti daudz noderīgu vitamīnu un elementu, kas ne tikai ļauj organismam saņemt visas nepieciešamās barības vielas, bet arī cīnīties ar slimībā un dažas no tām novērst. Der zināt, ka:

  • · Tomātos ir daudz folijskābes un A un C vitamīni, kā arī vesela rinda antioksidani, starp kuriem ir likopīns, alfalipoīdās slābes, liteins, beta-karotīns un holīns. Likopīns atbild par tomāta krāsu, tāpēc sarkanie tomāti ir veselīgāki nekā šo augļu citu krāsu pārstāvji.
  • · Alfalipoīdās skābes pārveido glikozi enerģijā, kā arī palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs, un saglabāt asinsvadu elastīgumu.
  • · Holīns ir neaizstājams, kad runa ir par atmiņu un mācīšanos, kā arī noderīgs sporta nodarbību laikā.
  • · Ābolu un citronskābe, kas atrodas tomātos, palīdz atrisināt problēmas ar sirds-asinsvadu un gremošanas sistēmām.
  • · Bet vitamīni C un A stiprina imunitāti un uzlabo vispārējo pašsajūtu. Viela likopīns novērš vēža audzēju rašanos, kā arī ir labs profilaktiķis pret makulas distrofiju, kas izraisa aklumu.

Veselīgi ir ne tikai paši tomāti, bet jebkuri ēdieni, kuru sastāvā ir šis dārzenis. Piemēram, tomātu sula palīdz apkarot gastrītu ar pazeminātu skābumu, anēmiju un atmiņas pasliktināšanos un tas nav viss, ko šis dārzenis spēj darīt.

Šogad Tomātu svētki pulcēja vairāk nekā 40 amatnieki un mājražotāji no visas Latvijas, kuru piedāvājumā varēja atrast interesantu un īpašu produkciju.

Vasaras sporta spēles “Atvadas vasarai” rezultāti:

Spēlēs norisinājās trīs komandu turnīri volejbolā, ielu mini futbolā 3x3 un florbolā 3x3. Sporta spēļu dalībniekiem un ikvienam sportot gribētājam bija iespēja piedalīties individuālajās disciplīnās – basketbola metieni, spēka uzdevumā, šautriņu mešanā un novusa turnīrā. Kā arī jautrības stafetes kurā nepieciešami bija divi dalībnieki - pāra stafete un veiklības stafete. Dienas jautrākā stafete bija “Atrakcijas izaicinājums”.

Jāatzīst, ka komandu spēles, kā pludmales volejbols ir sporta dienas tradīciju nesēji, pulcējot vienu vietu šī sporta veida entuziastus.

VOLEJBOLS: 1.vieta “Vanags 9%”, 2.vieta “Būs labi”,3.vieta “Galaktika”

IELU MINI FUTBOLS 3X3: 1.vieta “Būs labi”, 2.vieta “Bērziņi”, 3.vieta “Kruīzā”

FLORBOLS 3X3: 1.vieta “Zģelaj!”, 2.vieta “Būs labi”, 3.vieta “Pensionāri”

BASKETBOLA METIENI

Jaunieši: 1.vieta Kristena Melngārša, 2.vieta Gunārs Freimanis, 3.vieta Evelīna Freimane

Sievietes: 1.vieta Estere Ābeltiņa, 2.vieta Ieva Freimane, 3.vieta Emīlija Fimbolere

Vīrieši: 1.vieta Krists Kalpe, 2.vieta Dinārs Sārs, 3.vieta Gunārs Freimanis

SPĒKA UZDEVUMS

Jaunieši: 1.vieta Gustavs Freimanis, 2.vieta Šarlote Šteinberga, 3.vieta Gunārs Freimanis

Sievietes: 1.vieta Ineta Fimbauere, 2.vieta Emīlija Fimbauere, 3.vieta Egija Briede

Vīrieši: 1.vieta Igors Černovs, 2.vieta Kārlis Janītis, 3.vieta Renārs Kaulakans

ŠAUTRIŅU MEŠANA

Jaunieši: 1.vieta Rendijs Paeglis, 2.vieta Patriks Viktors Bērziņš, 3.vieta Artūrs Lapiņš

Sievietes: 1.vieta Vineta Matvējeva, 2.vieta Aula Semeņuka, 3.vieta Linda Jēkabsone

Vīrieši: 1.vieta Agris Puķīte, 2.vieta Mareks Valtiņš, 3.vieta Elvis Stiprais

NOVUSA TURNĪRS: 1.vieta Mareks Valtiņš, 2.vieta Ivars Valtiņš, 3.vieta Andris Dracmanis

VEIKLĪBAS STAFETE: 1.vieta Ainārs un Patriks Viktors Bērziņi, 2.vieta Daniels un Gunta Vanteri, 3.vieta Samanta Sjarki un Katrīna Doņeca

PĀRU STAFETE: 1.vieta Katrīna Doņeca un Samanta Sjarki, 2.vieta Patriks Viktors un Ainārs Bērziņi, 3.vieta Diāna un Elīna Pētersones

ATRAKCIJAS IZAICINĀJUMS: 1.vieta “Saulrieti”, 2.vieta “3 super meičas”, 3.vieta “Kucēni”

Lai arī dienas vidū laikapstākļi griezās un otru pusi, svētki izdevušies un gandarījums liels par labi aizvadītu pasākumu.

Paldies Artūra Šildes dārzkopības entuziastu klubam “Tomāts”, Zemessardzes 22.kājnieku bataljonam un Mārcim Kalniņam par sadarbību. Tas ir milzīgs darbs, lai noorganizētu tik lielus svētkus. Paldies visiem, kas iesaistījās ar pasākumu saistītajos darbos. Audzējot tomātus sportiskā garā uz tikšanos nākamajā gadā – V Tomātu svētkos un sporta dienā “Atvadas vasarai!”

Fotogrāfijas no pasākuma: http://www.beverinasnovads.lv/index.php/foto-galerijas/4535-iv-tomatu-svetki-brengulos

Fotogrāfiju autore: Sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša

Informāciju sagatavoja: Kultūras centra vadītāja Agija Roķe