Ar izrādi un latviskām tradīcijām pavadot vasaras saulgriežus

saulgriezi2019 atskatsRAKSTAM

Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad piedzīvojam gada garāko dienu un īsāko nakti. Tiek iezīmēts astronomiskās vasaras sākums un ļoti spēcīgi izjusts dabas dzīvības spēks. Dabā viss mostas, un arī mēs ejam uz visstiprāko enerģijas jaudu, kāda vien iespējama. Ja dzīvojam saskaņā ar dabu, saulgriežu laiks ļauj mums plaukt un ziedēt, tādēļ līdz saulgriežiem katru gadu ir jāpadara darbi, ir jāsakārtojas, ir jāattīrās. Ir jāuztaisa ģenerālā tīrīšana mājai, ģenerālā tīrīšana prātam, ģenerālā tīrīšana enerģijai. Tāpēc ir svarīgi gatavoties un svinēt vasaras saulgriežus.

Ievērojot vasaras saulgriežu tradīcijas, uzņemam dabas un Visuma spēku, tā dziedinot savu ķermeni un garu. Saullēktā tiek veikts uguns rituāls, sietas augu enerģētiskās slotiņas, vākta dziedinošā saulgriežu rīta rasa, pīti vainagi un peldināti pretī saulei, kas rada īpašo svētku sajūtu. Katra darbība un rituāls vai nu attīra, atjauno, vai arī aizsargā un rada. Alus un siera baudīšana, peldēšanās dzestrajā ūdenī, mazgāšanās rasā, rotāšanās, aplīgošana, dziesmu dziedāšana un dancošana, ietērpšanās svētku apģērbā – tas viss uzbur lielo saulgriežu notikumu. Katros saulgriežos viss salāgojas, saskaņojas. Zeme saskaņojas ar debesīm, vīrišķais saskaņojas ar sievišķo.

Arī šogad, Vasaras saulgriežu svētku noskaņās, Beverīnas novadā norisinājās divi pasākumi – 21.jūnija vakarā Trikātas pilskalnā tos svinējām latvisko tradīciju garā. Līgotāji izdzīvoja Saulgriežu  rituālus: vainagu pīšanu, rotaļas, dziedāšanu, apdziedāšanos, ugunskura iekuršanu un saules pavadīšanu. Protams, saimnieces cienāja ar sieru un alu.

Bet 22.jūnijā tradicionāli Kauguru pagasta amatierteātris “Vīzija” iedzīvotājiem un novada viesiem rādīja savu jauno uzvesto Jāņa Anerauda lugu “Grēku grāmata”, kas ir sarakstīta 1956.gadā un vēl joprojām nav zaudējusi tēmas aktualitāti – šeptmanība un veiklu shēmu izmantošana pašlabuma gūšanai ir bijusi aktuāla kā padomju laikos, tā arī mūsdienās.

Vasaras saulgriežu svinēšana - https://ej.uz/8eud

Pirmizrādei lugai "Grēku grāmata" - https://ej.uz/fodw

Foto un teksts:

Sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša