Meteņlaika pasākums Mūrmuižā

Metendiena2019

Svētdien, 10.februārī plkst. 14:00, Mūrmuižā tika atzīmēti latviešu gadskārtu svētki – Meteņdiena. Ciemos pie pašmāju folkloras kopas “Stutes” bija atbraukuši ciemiņi no Smiltenes, Jērcēniem un Rīgas, lai kopīgi darinātu maskas, vizinātos no kalniņa, baudītu Meteņlaika zupu, muzicētu ar tautas instrumentiem, kā arī vienotos dziesmās un rotaļās.

 

Metenis ir tas brīdis, kad īsās ziemas dienas paliek garākas un  laiks sāk griezties uz pavasara pusi. Svētkus sauc arī par Meteņdienu, Miesmeti, Pīrāgienu, Vastlāvi, Aizgavēni, Kuļu vakaru, Budēļu vakaru, Buduļdienu un Kurmja vakaru. Viedoklis par to, kad būtu jāsvin Meteņdiena ir atšķirīgs, taču tradicionāli tā tiek svinēta 6.februārī – vidus punktā starp ziemas un pavasara saulgriežiem. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks.

Beverīnas novadā Meteņlaika pasākuma lustes noritēja pēc vairākām senajām tradīcijām nākamā gada auglībai. Metenim īpaši raksturīga ir ciemos braukšana un teiciens “jo tālāk brauks, jo raženāks būs gads”, tāpēc arī uz Mūrmuižu bija atbraukušas vairākas folkloras kopas – “Mežābele” no Jērcēniem, “Rudzupuķe” no Smiltenes un “Silavots” no Rīgas.

Diena sākās ar masku darināšanu, lai pēc tam dotos keķatās jeb budēļos. Kad svinētāji bija pārvērtušies par lāčiem, kazām, lapsām, aitām, čigānietēm un egles dēliem, visi kopīgi devās iekurt Meteņa ugunskuru un vizināties pa Sergejkalnu. “Jo garāks nobrauciens, jo veiksmīgākas sekojošās dienas”, vēsta ticējums. Gan pieaugušie, gan bērni, gan ķekatnieki ar ragaviņām, plēvi un ‘ābolīti’ laidās lejā no kalna uz visām pusēm, vēloties piesaistīt spēku, skaistumu un veiksmi. Metenis nāk ar dāvanu – cūkas ausi, galvu vai plāceni, tāpēc pēc vizināšanās pa kalnu ikviens tika cienāts ar cūku ausu zupu.

Pēc vizināšanās pa kalnu un zupas baudīšanas ķekatnieki ar pārējiem apmeklētājiem devās uz Mūrmuižas “Pagastmāju”, lai kopīgi saklātu lielo saimes galdu, jo Meteņdienā jāēd un jādzer, kamēr apriebjas. Ticējumi saka, ka tā var pārvarēt ziemu. Tradicionālo mūzikas instrumentu skanējumā turpinājās dažādas Meteņlaika rotaļas, dejas un dziesmas.

Metenī ķekatnieki nāk kā svētība pēdējo reizi. Tam seko klusais laiks ar pavasara dienu darbiem līdz Lielajai dienai. Šī gada 21.martā plkst. 06:00 Brenguļu alus sētā Abula upes krastā tiks sagaidīta un sveikta pirmā pavasara saule jeb pēc latviešu tautas tradīcijām tiks atzīmēti pavasara saulgrieži.

Fotogrāfijas no Meteņdienas pasākuma Mūrmuižā – https://ej.uz/spmx

Foto un teksta autore:

Beverīnas novada Kultūras centrs vadītāja Ieva Putniņa