10.februārī, Mūrmuižā ieskandināsim Meteņdienu ar dziesmām un rotaļām

Metendiena 10feb2019 Murmuiza

Piecas reiz deviņas dienas pēc Ziemsvētkiem pār kalniņu latvju sētās ierodas Dieva dēls Metenis – vārtu vērējs ilgi gaidītam pavasarim. Ziema metas uz pavasara pusi. No Meteņa dienas sāka skaitīt laik-metus jeb gadalaikus. Tā saukta arī par Laimas dienu: “...par Meteņa dienu mēdza teikt, ka šās dienas vakarā Laima metot savas dāvanas, no kā tad arī cēlies vārds Metenis”, – tā rakstīts „Cēsu Ziņās” pirms vairāk kā 100 gadiem.  Un nākamajā dienā – 11. februārī – taču Laimai vārda diena!

Svētdien, 10. februārī plkst. 14.00 Mūrmuižas Sergejkalnā iekursim Meteņa ugunskuru un vizināsimies no kalna (ragavas, plēves, citi šļūcamie vai bikšdibens).

Pēc tam pasākums turpināsies Mūrmuižas “Pagastmājas” zālē kopā ar ciemiņiem – Rīgas „Silavotu”, Jērcēnu „Mežābeles” un Smiltenes „Rudzupuķi”, kā arī pašmāju „Stutēm”. Gaidīsim visus ar „groziņiem” tējas galdam, lai ar Meteņlaika dziesmām un rotaļām mudinātu drīzāk atnākt pavasari.

Metens sola saltas dienas,

Solās visu sasaldēt;

Krausim malku vezumā,

Vedīsim Meteņam,

Lai sakur lielu guni,

Lai sasilda pasaulīti.

Informāciju sagatavoja:

Folkloras kopas dalībnieks Uldis Punkstiņš