Janvāris – barikāžu atceres mēnesis Beverīnas novadā

Barikazu ugunskurs2019 fotoJanvāris ir mēnesis, ko visā Latvijā, atzīmējot ar dažādiem piemiņai veltītiem pasākumiem, atceras kā barikāžu laiku. Tās ir atmiņas, kas vieno 1991.gada barikāžu aizstāvjus, viņu ģimenes, draugus un paziņas.

Šogad Trikātas saieta namā “Depo” notika barikāžu aizstāvjiem veltīts pasākums, kurā iedzīvotāji varēja noskatīties Latvijas simtgades filmu “Lustrum” un kopīgi, klausoties atmiņu stāstos un Valmieras Kultūras centra sieviešu vokālā ansambļa “Trīnes” patriotiskajās dziesmās, sasildīties pie ugunskura.

Vēsturiski 1991.gadā no 13. līdz 27. janvārim Latvijas tauta vienojās neapbruņotā manifestācijā, ko šodien atceramies kā barikāžu laiku. Ar asiņainiem notikumiem Viļņā sākās PSRS uzbrukums neatkarības piekritējiem Lietuvā. Jūtot iespējamu padomju bruņoto spēku uzbrukumu, 13.janvārī vairāki simti Latvijas iedzīvotāji pulcējās Doma laukumā, Rīgā, pie televīzijas torņa un citās stratēģiski nozīmīgās vietās, lai aizstāvētu savu brīvību pret iespējamām militārām darbībām.

Tā bija politiskās krīzes situācija, pagrieziena punkts, tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija gatavi nosargāt savas zemes brīvību. PSRS pārtrauca bruņoto cīņu Latvijā, kad kļuva skaidra vietējo iedzīvotāju pārliecība un neatlaidība – barikādes netiks nojauktas. Jau 1991.gada augustā tika pieņemts likums par Latvijas Republikas valstisko statusu.

Atceroties barikāžu laiku var izlasīt atmiņu stāstu - https://ej.uz/9vov

Fotogrāfijas  no Barikāžu aizstāvju atceres pasākuma Trikātā - https://ej.uz/67ub

Informāciju no avotiem sagatavoja un papildināja:

Sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša