Semināri par tomātu audzēšanu

Tomati page 001

Latvijā ikvienam labi pazīstama oga ir tomāts. Tieši martā ir jāsāk sēt tomātus, lai maijā tos varētu pārstādīt siltumnīcās un vasarā baudīt gardos augļus. Lai akcentētu pašu audzēto dārzeņu biežāku lietošanu uzturā un atvieglotu to audzēšanu mājas apstākļos, februārī un martā, sadarbībā ar Artūra Sildes Dārzkopības Entuziastu klubu “Tomāts”, Beverīnas novadā norisinās semināri par tomātu tēmu.

 

Novadā kopumā notiks trīs semināri. Pirmais no tiem notika šī gada 6.februārī plkst.14:00 Mūrmuižā, Tautas universitātes laikā. Nākamā tikšanās ar tomātu kolekcionāru notiks 6.martā plkst. 14:00, Brenguļu bibliotēkā, bet trešā nodarbība norisināsies 16.martā plkst. 16:00, Trikātas Saieta namā “Depo”.

Mūrmuižā Valdis Pūliņš, vairāk nekā 700 tomātu šķirņu kolekcionārs no Talsiem, stāstīja par augsnes un sēklu pirmssējas sagatavošanu, stādu audzēšanu, augsnes sagatavošanu stādīšanai un mēslošanu. Tika apskatīti bioloģiskākie mēslošanas līdzekļi, kā arī profilakse tomātu slimībām. Kā viens no pirmajiem kluba kolekcionāriem, kurš sāka audzēt indigo krāsas tomātus, Valdis stāstīja arī par dažādām tomātu šķirnēm.

Brenguļos, Jānis Andersons no Mālpils, stāstīs par sēklu sējas pamatprincipiem (augsnes sagatavošanu, kodināšana, biostimulatoru pielietošana, temperatūras režīmu ievērošana), stādu audzēšanu un pārpiķēšanu, siltumnīcas augsnes sagatavošanu stādīšanai, stādu izstādi siltumnīcā, temperatūras regulēšanu, vēdināšanu, laistīšanu, mēslošanu un aprūpi sezonas laikā. Tiks pārrunātas arī galvenās tomātu slimību profilakses iespējas.

Savukārt Trikātā būs tikšanās ar tomātu kolekcionāri no Brenguļiem – Natāliju Zeltiņu, kura savā stāstījumā meklēs atbildes uz jautājumiem: kādu tomātu šķirni labāk izvēlēties, kad sēt tomātus, kā veiksmīgi sadiedzēt, kā izaudzēt veselīgus stādus, kas jāievēro stādot tomātus un kā izaudzēt veselīgu ražu. Natālija stāstīs par efektīgo mikroorganismu iedzīvināšana augsnē un iespējamajām problēmām tomātu audzēšanā, kā arī tiks sniegts ieskats jaunākajās un jau pārbaudītajās tomātu šķirnēs. 

Visas nodarbības ir bez maksas. Katrā tikšanās reizēs būs iespējams iegādāties arī kolekcionāru tomātu sēklas, kuru iegūtos augļus ar pašiem kolekcionāriem varēs apspriest vasaras noslēgumā, 1.septembrī, Tomātu svētkos Brenguļos.

Beverīnas novada pašvaldības Kultūras centra vadītāja

Ieva Putniņa