Jauniešu aktivitātes šajā vasarā

Atvadas vasarai kopija 

Ne tikai kalendārs, bet arī laiks aiz loga rāda, ka vasara ir paskrējusi un iestājies rudens. Jaunatnes jomā vasaras laikā darbi neapstājās, un ir īstais brīdis atskatīties uz padarīto. Prieks, ka spējām piesaistīt aktivitātēs arvien jaunus dalībniekus, neskatoties uz to, ka daļa jauniešu bija devušies ceļojumos uz ārzemēm, savukārt daļa vasaru izmantoja, lai strādātu algotu darbu.

Vasaras brīvlaiku iesākām ar pasākumu “Kendama vieno”, kas tika realizēts ar Valmieras novada fonda Jauniešu ideju laboratorijas projektu konkursā “Jaunieši dod iespēju jauniešiem” iegūto atbalstu. Pasākuma mērķis bija uzaicināt ciemos kendamas spēles aizsācēju Latvijā Ingusu Rutuli. Šī jauniešiem bija lieliska pirmā pieredze projektu rakstīšanā, aizstāvēšanā un realizēšanā, kas vainagojās ar panākumiem – pasākums izdevās iedvesmojošs un to apmeklēja ap 70 dažāda vecuma dalībnieku no tuvākām un tālākam vietām.  

Īpaši gribētu paslavēt tos jauniešus, kas izmantoja iespēju divas nedēļas strādāt Beverīnas novada pašvaldības iestādēs, vasaras nodarbinātības ietvaros. Jaunieši pārliecinoši prezentēja sevi darba intervijās un ar atbildību pildīja nozīmētos darba pienākumus. Te noderēja arī martā neformālajās apmācībās “Ceļā uz sapņu profesiju” iegūtās zināšanas.

Arī Jaunatnes lietās, vasaras nodarbinātības ietvaros, jūlijā un augustā bija trīs „palīgi” – jaunieši uz divām nedēļām iejutās jauniešu centra vadītāja lomā un guva pieredzi visdažādākos darbos, sākot ar telpu labiekārtošanu un beidzot ar pasākumu vadīšanu. Šādā sadarbībā ieguvēji bija gan nodarbinātie jaunieši, kas mācījās izstrādāt plānu, sagatavot un iekārtot telpas, organizēt un vadīt aktivitātes, gan pārējie jaunieši, kas bija pasākumu apmeklētāji. Jūlija mēnesī organizējām “Atvērto durvju dienas Trikātas jauniešu centrā”, kur katrs varēja atrast sev interesējošu un piemērotu aktivitāti. “Iedvesmas karuselī” tikāmies ar sportisti un dabas draugu Santu Paegli, kas iedvesmoja jauniešus būt aktīviem, pozitīviem un nebaidīties no jauniem izaicinājumiem. Organizējām Kendamas spēles sacensības un radošajās darbnīcās izgatavojām ledusskapja magnētiņus. Kopā ar grima speciālisti Lieni Nagli apguvām kosmētikas noslēpumus un piedalījāmies make-up meistarklasē. Devāmies ekskursijā uz Beverīnas novada zemnieku saimniecību “Abullāči”, lai paklausītos uzņēmējdarbības pieredzes stāstu un piedalītos saimnieku ikdienas darbos. Interesants bija orientēšanās pārgājiens “Aklais randiņš ar grāmatu”, kurā devāmies ekskursijā pa dažādām Trikātas vietām pēc jauniešu izstrādāta maršruta. Kontrolpunktos meklējām paslēptas grāmatas, lai pēc neliela citāta mēģinātu uzminēt grāmatas nosaukumu. Kopā tika noieti 5 km un, sadarbojoties ar bibliotekāri, iepazītas 11 grāmatas.

Savukārt, augustā kopā ar jauniešiem organizējām “Atvērto durvju dienas Mūrmuižas jauniešu centrā”. Pasākumā “Tēja ar deputātu” īpašais viesis, pēc jauniešu ierosinājuma, bija Beverīnas novada pašvaldības domes deputāts un jauniešu draugs Romāns Vaščenko. Neformālā atmosfērā notika sarunas par to, kas ir politika, kā notiek domes sēdes un kāpēc ir svarīgi sekot līdzi un zināt, kas notiek savā novadā. Radošajā darbnīcā kopā ar Beverīnas novada rokdarbnieci Ingu Loginu apguvām iepakojumu otrreizēju izmantošanu. No plastmasas pudelēm izgatavojām auskarus, rokassprādzes un atslēgu piekariņus. Ļoti vērtīga bija tikšanās ar portāla www.drossinternets.lv vēstnesi, kas mums pastāstīja, kā izvairīties un pasargāt sevi no interneta metropoles gružiem, nepatiesībām un briesmām. Arī Mūrmuižā devāmies pārgājienā “Aklais randiņš ar grāmatu”. Starp nopietnām lietām izbaudījām vasaru āra sporta spēlēs un labi pavadījām laiku galda spēļu pēcpusdienā. Noslēgumā devāmies iepazīt Beverīnas novada piemājas saimniecību “Vīnkalni”.

Ar biedrību “Iespēju durvis” un “Ziemeļgauja” atbalstu augustā notika arī jauniešu neformālās apmācībās “Brīvprātīgais darbs un ES”. Tās vadīja Jaunatnes politikas un jaunatnes attīstības eksperte Inese Šubēvica. Un ar savu brīvprātīgā darba pieredzi Latvijā un ārpus tās dalījās Valmieras novada fonda Jauniešu ideju laboratorijas ilggadējā dalībniece Samanta Berga.

Vasaras laikā jaunieši guva vērtīgu pirmo pieredzi uzņēmējdarbībā, piedaloties Valmieras pilsētas svētku bērnu un jauniešu tirdziņā „Raiņa ielas Jēgums” ar pašu šūtiem un vizuāli noformētiem auduma maisiņiem. Kādam bija iespēja prezentēt savu novadu, filmējoties LTV raidījumā “Urga. Pa straumei”, vēl kāds izmantoja iespēju piedalīties Beverīnas novada pašvaldības domes sēdē, kā arī visas vasaras garumā aktīvi palīdzējām organizatoriem Beverīnas novada pasākumos – “Ķēniņa Tālivalža svētki”, “Beverīnas novada svētki”, “Atvadas vasarai” u.c.

Ar jaunām idejām un plāniem sākam jauno mācību gada sezonu. Tāpēc katrs Beverīnas novada jaunietis (vecumā no 11 līdz 25 gadiem) līdz 14. oktobrim tiek aicināts aizpildīt jauniešu aptaujas anketu. Tā atrodama gan elektroniski Beverīnas novada pašvaldības mājaslapā (sadaļā “Kultūra un sports”- “Jaunatnes lietas”) gan drukātā formātā pagastu bibliotēkās. Aptaujas anketa: https://ej.uz/6k2e

Teskts un foto:

Jaunatnes lietu speciāliste Marika Daļecka