Mūrmuižā atklās foto izstādi "AccessAbility"!

ACCESSABILITY Murmuiza

     2017.gada 4.februārī notiks kārtējā Mūrmuižas Tautas universitātes nodarbība. Šoreiz tā notiks citādāk, jo “Pagastmājā” durvis vērs foto izstāde “AccessAbility”!

Dzīvot ar cieņu, neskatoties uz invaliditāti, ir cilvēka tiesības saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām. Dodot iespēju ikkatram tikt redzētam un sadzirdētam, mēs ejam pretī ikviena cilvēka tiesībām uz cieņpilnu dzīvi. Izstādē redzami četrpadsmit Zviedrijas un četrpadsmit Latvijas cilvēku ar invaliditāti portreti un personīgie stāsti par līdzvērtīgu dzīvi un iekļaušanos sabiedrībā, par sapņiem, cerībām, bēdām, prieku, darbu, ģimenēm un mīļajiem.

 

Izstāde “AccessAbility” mērķis ir parādīt, ka mums apkārt dzīvo cilvēki, kuriem ir īpaši jāpielāgojas vai īpaši jādomā kā iekļauties redzīgo, dzirdīgo un staigājošo sabiedrībā, kā lietot infrastruktūru, kura radīta, formāli domājot par līdzcilvēkiem. Izstāde kā Zviedru institūta iniciēts projekts Latvijā aktualizē mūsu attieksmi un iekļaujošas sabiedrības aspektus. Šādas izstādes ar Zviedru institūta Stokholmā atbalstu jau notikušas gan Rio, paraolimpisko spēļu laikā, gan Stambulā, Minskā, Viļņā, Sanktpēterburgā un citās valstīs.

Iekļaujošas un cieņpilnas dzīves iespējas gan no pilsētām, gan laukiem raksturo foto izstādes dalībnieki, kuri tika izvēlēti pēc daudzveidības principa, reprezentējot dažāda vecuma, dažāda dzimuma un cilvēkus ar dažādu invaliditāti. Izstādes dalībnieki tika izvēlēti sadarbībā ar invalīdu un viņu draugu biedrībai “Apeirons”, biedrību “Es redzu”, Liepājas Neredzīgo biedrību, Rotko Mākslas centru, Liepājas un Valmieras mākslas un dizaina vidusskolām, Beverīnas un Kocēnu novada sociālajiem dienestiem.

Foto izstādes dalībnieks Kristaps Kaņuks no Kuldīgas atgādina: “Jums ir divas rokas, divas kājas, Jūs variet pārvietoties – par ko Jūs sūdzaties!” Savukārt Aleksandrs Jevdokimovs no Kocēniem pauž: “Patiecoties savai uzstājībai un apņēmībai, esmu nokļuvis tur, kur esmu vēlējies. Taču invalīdi, kuri nav tik uzstājīgi, nemaz neiet ārā no mājas un neiekļaujas sabiedrībā dēļ sabiedrības attieksmes un nepieejamas vides.” Arta Teivāne no Vimbukroga ir pārliecināta: “Ja būtu iespējams mācīties Latvijā, es noteikti mācītos tepat.” Diāna Grenēvica no Liepājas atzīst, ka “Divi gadi ir par maz, lai iekļautos dzirdīgā sabiedrībā.”

Foto izstādes dalībnieki ir arī divi Kauguru pagasta iedzīvotāji. Vārdos neizsakāma pateicība viņiem par drosmi un atklātību, par uzticēšanos! gan izstādes kuratore un menedžere Latvijā Aija Freimane, gan arī izstādes fotogrāfs Matīs Purmalis nāk no Kauguru pagasta. Tāpēc mums ir svarīgi šo izstādi Latvijas tūres ietvaros parādīt arī Mūrmuižā. 2017.gada rudenī Latvijas izstādes fotogrāfijas tiks izstādītas Apvienoto Nāciju Organizācijas mītnē Ņujorkā pasaules izstādes ietvaros.

Izstādes fotogrāfi ir Matīss Markovskis (Latvija) Markus Marketiks (Markus Marcetic) (Zviedrija). Izstādes kuratore un producente Liepājā, Daugavpilī, Valmierā un Rīgā Dr.art. Aija Freimane. Projekta “AccessAbility” pasaules tūres vadītāja Silvija Augustinsone (Sylvia Augustinsson), Zviedrijas institūts Stokholmā. Izstāde notiek ar Zviedru institūta un Zviedrijas vēstniecības atbalstu.

Izstādi būs iespējams aplūkot no 4. līdz 18.februārim!

Dr.art. Aija Freimane

Izstādes “AccessAbility” kuratore un menedžere Latvijā,

sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Latvijā un Zviedru institūtu Stokholmā