FOTO: AMANDA PAEGLE

25.marts – komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

genocids 1

Trikātas kapličas sienu rotā plāksne ar rakstnieka Kārļa Skalbes vārdiem: “Sapni par dzimteni pagalvī liku…”

Pirms 71 gada, 1949.gada 25.martā, no Latvijas uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem lopu vagonos izveda vairāk par 42 000 iedzīvotāju. Šķiršanās sāpes, bezspēcība pārspēka priekšā, šoks, neaizsargātība, neizpratne, bailes...

Daudzi no viņiem, tostarp sievietes, sirmgalvji un bērni, dzimtajā Latvijā vairs neatgriezās – daļa novārga un aizgāja bojā, daļa – palika uz mūžiem Sibīrijas sniegos.

25.marts ir kļuvis par vienu no latviešu vēsturiskās apziņas stūrakmeņiem, ko šodien Latvijā atzīmē kā sēru dienu un piemin 1949.gada deportācijās cietušos komunistiskā genocīda upurus. Šajā dienā karogus rotā sēru lentes, bet izsūtīšanu piedzīvojušie mājās atgriezušies cilvēki, viņu radinieki un politiski represētās personas piemin šos notikumus un tajos cietušo tautiešu likteņus.

Arī Beverīnas novadā ik gadu šī diena tika atzīmēta ar piemiņas brīdi. Taču šogad, ņemot vērā valstī izveidojušos ārkārtas situāciju, domās kavēsimies atmiņās un pieminēsim tos tautiešus, kuru sapnis par Latviju palika tur, Sibīrijas plašumos!

Atmiņu stāsts par komunistisko genocīdu:

http://www.beverinasnovads.lv/index.php/novadnieki-2/4174-atminu-stasts-par-komunistisko-genocidu

Informāciju sagatavoja:

Sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša