Uz Mūrmuižu ceļo izstāde “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”

Foto izstade Bibliotekas kas palidzeja izaugt Latvijai foto agentura F64

3. martā plkst. 14.00 Beverīnas novada Kauguru pagasta Mūrmuižas "Pagastmājā" notiks Mūrmuižas Tautas universitātes nodarbība, kur apmeklētāji tiks iepazīstināti ar Latvijas simtgadei veltīto ceļojošo izstādi „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”. Pasākumā LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone stāstīs par izstādē ietverto bibliotēku aizsākumiem, savukārt Mūrmuižas bibliotēkas vadītāja Gundega Lapiņa - par Kauguru bibliotēkas veidošanos.

 Izstādi un arī katalogu „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai” izveidojusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība. Tajā atspoguļoti stāsti par 12 Latvijas publiskajām bibliotēkām, kurām ir simboliska nozīme Latvijas tapšanā par valsti, izceļot to bagāto vēsturi un dibināšanā iesaistītās personības.

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone stāsta: „Visupirms bibliotēka ir sākusies ar kāda uzņēmīga cilvēka darbošanos, ar personību, kuras devums Latvijas vēsturē neaprobežojas ar vietējās bibliotēkas dibināšanu.” Starp šādām personībām minami Baumaņu Kārlis, Augusts Deglavs, Augusts Dombrovskis, Jānis Kārkliņš, Jānis Misiņš, Krišjānis Valdemārs un citi ievērojami latvieši.

Beverīnas novada Kauguru pagasta bibliotēkas un Beverīnas novada Mūrmuižas bibliotēkas–informācijas centra aizsākumi veidojās 1897.gada 23. februārī, kad tika dibināta Kauguru bibliotēka. Iniciators bija lauksaimnieks, vēstures pētnieks, 2. Saeimas deputāts, ar Triju Zvaigžņu ordeni un Atzinības krustu apbalvotais Tēvzemes balvas laureāts, valodnieka Jāņa Endzelīna vecākais brālis Hermanis Enzeliņš (1867-1953).

Izstādes kurators un tekstu autors Edžus Vējiņš uzsver: “No 789 Latvijas publiskajām bibliotēkām tikai par 12 ir izstāstīti šie Latvijas valsts tapšanas stāsti. Izzinoši, aizkustinoši, dziļi. Neatkārtojami. Tie ir izauguši no bibliotēku personiskās iniciatīvas.”

Izstādē ietverti stāsti par Rīgas Centrālās bibliotēkas Ziemeļblāzmas filiālbibliotēku, Alūksnes novada Alsviķu bibliotēku, Beverīnas novada Mūrmuižas un Kauguru bibliotēkām, Dobeles novada Centrālo bibliotēku, Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku, Jūrmalas Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku, Kuldīgas novada Krišjāņa Valdemāra Ēdoles pagasta bibliotēku, Pļaviņu novada Klintaines pagasta bibliotēku, Limbažu Galveno bibliotēku, Gulbenes novada Tirzas pagasta bibliotēku, Salacgrīvas novada bibliotēku, Ventspils bibliotēku.

Beverīnas novada Kauguru pagasta Mūrmuižā, "Pagastmājā” izstāde skatāma no 27. februāra līdz 11. martam ", pēc tam tā turpinās savu ceļojumu pa Latviju un dosies uz Pļaviņu novadu.

Izstāde un katalogs tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un ziedotāju atbalstu, kā arī izstādē iesaistīto bibliotēku pašvaldību līdzfinansējumu.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība ir sabiedriskā labuma nevalstiska organizācija, kas dibināta 1998.gadā. Tās mērķis ir sekmēt mūsdienīgu bibliotēku attīstību visā Latvijā, veidojot tās par saturā un iespējās bagātiem kultūras, izglītības un sabiedriskās dzīves centriem.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība

Mūkusalas ielā 3, Rīgā; www.gaisma.lv ; Facebook: @LNBAtbalstaBiedriba @DrauguTelpa; Twitter: @LNB_AB

Pielikumā - Foto no izstādes, F64, Kaspars Krafts.

Informāciju sagatavoja:

LNB Atbalsta biedrības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Ozola

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālr. 26316646