Janvāris – barikāžu atceres mēnesis

IMG 8974

„Šādi režīmi drausmīgi baidās no cilvēkiem, kuri nebaidās. Ja vesela tauta nebaidās, tad režīms apjūk,” Dainis Īvāns.

1991.gadā no 13. līdz 27. janvārim Latvijas tauta vienojās neapbruņotā Vislatvijas tautas manifestācijā, ko šodien atceramies kā Barikāžu laiku.

Ar asiņainiem notikumiem Viļņā sākās PSRS uzbrukums neatkarības piekritējiem Lietuvā. Jūtot iespējamu padomju bruņoto spēku uzbrukumu, 13.janvārī vairāki simti tūkstoši Latvijas iedzīvotāji pulcējās Rīgā - Doma laukumā, pie TV torņa un citās stratēģiski nozīmīgās vietās, lai aizstāvētu savu brīvību pret iespējamām militārām darbībām.

Tā bija politiskās krīzes situācija, pagrieziena punkts, tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija gatavi nosargāt savas zemes brīvību.

PSRS pārtrauca bruņoto cīņu Latvijā, kad kļuva skaidra vietējo iedzīvotāju pārliecība un neatlaidība – barikādes netiks nojauktas. Pēc vairākiem notikumiem 1991.gada 21.augustā tiek pieņemts likums par Latvijas Republikas valstisko statusu, ko cita pēc citas atzīst vairākas pasaules valstis.

         Katram Latvijas iedzīvotājam ir savs stāsts par Barikāžu laiku. Kavēsimies atmiņās un godāsim tos drosmīgos cilvēkus, kas atbrīvoja sevi, lai izcīnītu uzvaru! 

Vidzemes Augstskolas studente

Ieva Putniņa