Sakopta sēta – sakopts lepnums

sakoptaka seta2019 foto

Šogad Beverīnas novada pašvaldības rīkotais konkurss “Sakoptākā sēta” norisinājās no 1.aprīļa līdz 1.jūnijam. Kopā tika saņemti 9 pieteikumi no visiem pagastiem, trīs no tiem ietilpa kategorijā lauku viensēta. Lepni varam atzīt, ka mūsu novadā ir daudz skaisti, ar sirdi un dvēseli, ilgu gadu garumā loloti privātīpašumi, kas atklāj lauku burvību un mieru dažādās niansēs.

Šogad sakoptākās sētas apsekojumi un izvērtējums notika 13. jūnijā, ar piecu cilvēku vērtēšanas komisiju, kas apmeklēja un nolikumā noteiktajiem kritērijiem izvērtēja katru īpašumu savā kategorijā. Komisiju šogad sastādīja divi pašvaldības un trīs sabiedrības pārstāvji: Kultūras centra vadītājas Ieva Putniņa un Agija Roķe, konkursa “Sakoptākā sēta 2018” Kauguru pagasta laureāte Agneta Kīta, Brenguļu pagasta iedzīvotāja Alise Āboltiņa un iedzīvotāja Regīna Braune no Trikātas pagasta.

    Lai arī novērtējumu bija grūti izdarīt, apsekošanas process noritēja raiti un pozitīvi. Katra kategorija atspoguļo saimnieku pieeju darbiem un pauž savas unikālās vērtības savas vides labiekārtošanā un saglabāšanā. Vērtējumu ietekmēja katras vietas labās īpašības, izdarītie darbi un lielais ieguldījumu savas vides labiekārtošanā, sakopšanā un saglabāšanā.

Šogad par konkursa “Sakoptākā sēta”  pirmās vietas ieguvēju kategorijā „Sakoptākā lauku viensēta” kļuva atjaunotā Trikātas draudzes skola (19.gadsimta beigu gados pārbūvētā mūra ēka) – mājas “Tauriņi”. Daudzu gadu garumā mūra ēka ir atguvusi savu dvēseli, ko papildina grupētu puķu dobju, augu un krūmu stādījumi ap māju un plašajā pagalmā. Viena no sētām, kas var lepoties ar simtgadīgiem kokiem, skaistām īrisu šķirnēm un kokveida peonijas koku, kas iekšpagalmā apņem visu viesu uzmanību. Šobrīd mājas fasādē pilnā ziedēšanā daiļojas rožu krūmi. Mājai piederošā pagalma teritorija, kas tiek kopta un iekārtota mērojas vairāku ha platībā. Saimniekiem darbi pilnas rokas!

Otro vietu starp lauku viensētām ieguva “Upeslejas”, kas atrodas Kauguru pagastā. Šīs ir dzimtas mājas vairākās paaudzēs. Viensētā ir skaisti iekopts zālājs, teritoriju papildina interesanti dizaina elementi – arkli, piekabes, kas tiek izmantoti kā puķu statnes, kokā grebta laiva, kas pilna ziediem daiļo dīķa teritoriju, padarot kopējo ainavu radošu. Teritorijā ir iekopts skaists dīķis ar apgaismojumu un apstādījumiem.

   Trešo vietu lauku viensētas kategorijā ieguva “Āķīši” mājas saimnieki. Kuriem ir izdevies labi paslēpt to, kas cita acij nav redzams uz pirmo skatu. Tuvojoties teritorijai pat nenojautīsiet, ka ieejot pagalmā sajutīsieties kā savā mazajā paradīzes stūrītī, ko no apkārtējās pasaules norobežo bērzu un citu košumkoku un krūmu stādījumi. Saimnieki ar čaklām un prasmīgām rokām pēdējo 15 gadu laikā ir pārvērtuši īpašumu līdz nepazīšanai. Ar skaistiem stādījumiem, pašu būvētu āra krāsni un grila vietu, cepli u.c. lietām, kas prasījušas izdomu un lielu darbu.

Šogad pārējās kategoriju grupas tika pārstāvētas pa vienam īpašumam. Pēc punktiem šie īpašumi netika vērtēti, taču tika veikti apsekojumi dabā un par ieguldīto īpašnieku laiku īpašuma sakopšanā dalībnieki saņems pateicības rakstus un veicināšanas balvas.

“Pilāri”, ģimeņu māja ciematā, ir īpašums ar nelielu akmens dārzu un mazu dīķīti ar ūdens rozēm. Saimnieki akmeni prasmīgi ir izmantojuši dārza arhitektūras papildināšanā. Akmens kā materiāls šajā sētā ir izmantots vairāku ideju realizācijā – norobežojumu veidošanā, kā arī dārzā ir atrodamas brīvā laika spēles no akmens. Daudzdzīvokļu māja “Brenguļi 1”. Pieteiktās teritorijas saimniece ir ieguldījusi lielu darbu tuvākās vides sakopšanā, izdaiļojot pagalmu ar krāšņām un piepildītām puķu dobēm. Šeit visā skaistumā zied peonijas, īrisi un smaržo jasmīna ziedošie krūmi. Dārzkopības sabiedrības īpašums “Pūpoli 1-86” saimnieki savu nelielo vasarnīcas teritoriju ir iekopuši un pārveidojuši ziedošā rododendru dārzā. Starp rododendru krāsām dārzā mijās neskaitāmi daudz ziedu un košumkoku, kas šo īpašumu padara īpašu. Saimnieks ir radoša dvēsele, kas savām rokām veidojis papildinošus dārza  ainavas elementus, kas viegli un eleganti iekļaujas kopējā ainavā. Videi draudzīgā z/s “Jaunozoli” ir dzimtas īpašums, kur saimnieki dzīvo pēc vecās elpas, tradicionālo kombinējot ar mūsdienīgo. Komisijas locekļus pārsteidza pirts māja, kas apvieno dabīgo pēc vecām paražām, moderni papildinot dizaina elementus ar spilgtiem akcentiem – kviešu grīda pirts atpūtas telpā vērš visu uzmanību. “Strenču kokaudzētava” ierindojās kategorijā – ražojošais uzņēmums. Uzņēmumam pieder liela teritoriālā platība, kas nes uzņēmuma vizītkarti paužot savu darba politiku un kārtību ik vienam iebraucējam. Kategorijā tūrisma uzņēmums ierindojās “Abulkrastu pirts”. Šī vieta apvieno dabas un cilvēka enerģiju, radot pievienoto vērtību saviem pakalpojumiem. Dabas māja un vieta izaugsmei.

Konkursa dalībnieki tiks apbalvoti Beverīnas novada svētkos, 13.jūlijā plkst. 18:30, Brenguļos pie centra “Kaimiņi”. Pirmās vietas ieguvējs saņems atzinības rakstu, piemiņas balvas un ZAAO speciālbalvu, pārējiem dalībnieki saņems pateicības rakstus, piemiņas balvas un tiesības piedalīties pašvaldības organizētā pieredzes apmaiņas ekskursijā “Skaisti tepat” apbraukājot tuvākos novadus.

Konkursa dalībnieki min, ka internets ir plaša vieta, kur smelties idejas savas teritorijas labiekārtošanā, un ar spēju lietām dot otro elpu ir iespēja atdzīvināt lietas un ienest jaunus akcentus savā mājas pagalmā. Visas radošās idejas nav jāizdomā, tās var aizņemties, atliek tiek realizēt!

Novēlam atrast sevī degsmi un drosmi būt lepniem par to, kas katram pieder, un, kas ir izdarīts gan savas, gan kopējās sabiedrības labā. Jūs esat spēks un jūs atstājat savu nospiedumu zemē!

Fotogrāfijas autores: Ieva Putniņa, Agija Roķe

Informāciju sagatavoja:

Beverīnas novada Kultūras centra vadītāja Agija Roķe