Balsošana vēlētāja atrašanās vietā

CVK logo

Pamatojoties uz Satversmes tiesas spriedumu, Centrālā vēlēšanu komisija 28. maijā  atcēla 5. jūnija pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes novadā un Madonas novadā. Šajos novados pašvaldību vēlēšanas varētu notikt septembrī, par jaunu vēlēšanu dienu jālemj Saeimai.

Vēlētāji, kuriem veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējas nokļūt vēlēšanu iecirknī, var pieteikties balsošanai savā atrašanās vietā.

Lai balsotu atrašanās vietā, vēlētājam jāatrodas tā vēlēšanu apgabala teritorijā, kura vēlētāju sarakstā vēlētājs ir reģistrēts!

Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā var arī:

- vēlētāji, kuri atrodas pašizolācijā vai karantīnā saistībā ar Covid-19,

slimojošu personu aprūpētāji, ja viņi attiecīgā vēlēšanu apgabala vēlētāji un balsošanas brīdī atrodas aprūpējamā dzīvesvietā.

aizdomās turētās, apsūdzētās un tiesājamās personas, kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, ja atrodas apcietinājumā sava vēlēšanu apgabala teritorijā. (Vēlētājam, kurš vēlas balsot ieslodzījuma vietā, iesniegums jāiesniedz Ieslodzījumu vietas administrācijai ne vēlāk kā trīs dienas pirms vēlēšanu dienas)

Kā pieteikties?

1. Jāuzraksta iesniegums.
  2. Vēlēšanu nedēļā, no 31. maija līdz 5. jūnija plkst.12.00*, iesniegums jānogādā vēlētāja atrašanās vietai tuvākajā vēlēšanu iecirknī.
  • Nogādāt pieteikumu vēlēšanu iecirknī var jebkura vēlētāja uzticības persona.
  • Uzticības persona var arī aizpildīt un iesniegt pieteikumu vēlētāja vārdā.
  1. Iesnieguma var nosūtīt arī sava vēlēšanu apgabala pašvaldības vēlēšanu komisijai pa pastu vai e-pastā. Ja iesniegumu sūta pa e-pastu, tam jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu!

Kontaktinformācija balsošanas atrašanās vietā pieteikšanai 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās

*Pieteikt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā vēlēšanu dienā var arī pēc plkst. 12.00, taču jāņem vērā, ka šajā gadījumā vēlēšanu komisija izbrauks pie vēlētāja, ja varēs paspēt ierasties vēlētāja atrašanās vietā līdz balsošanas beigām, plkst. 20.00.

Vēlēšanu iecirkņu darba laiks vēlēšanu nedēļā, kad var iesniegt pieteikumu balsošanai atrašanās vietā:

• pirmdien, 31. maijā, no plkst. 16.00 līdz 20.00;
  • otrdien, 1. jūnijā, no plkst. 9.00 līdz 13.00 (tikai iesniegumu pieņemšana, iepriekšējā balsošana nenotiek);
  • trešdien, 2. jūnijā, no plkst. 16.00 līdz 20.00 (tikai iesniegumu pieņemšana, iepriekšējā balsošana nenotiek);
  • ceturtdien, 3. jūnijā, no plkst. 9.00 līdz  16.00;
  • piektdien, 4. jūnijā, no plkst. 13.00 līdz 20.00.

Kas jānorāda iesniegumā?

Lai pieteiktu balsošanu atrašanās vietā,  iesniegumā jānorāda:

1. vārds, uzvārds;
  2. personas kods;
  3. iemesls, kādēļ nepieciešama balsošana atrašanās vietā;
  4. precīza adrese, kur jāierodas vēlēšanu komisijai;
  5. telefona numuru;
  6. ieteicams norādīt arī ēkas ārdurvju kodu, ja tāds ir;
  7. vai atrodas vai neatrodas izolācijā, mājas karantīnā vai pašizolācijā saistībā ar Covid-19 infekcijas saslimšanu vai inficēšanās riskiem;
  8. iesniegums jāparaksta.

Vēlētāja vārdā iesniegumu drīkst aizpildīt arī vēlētāja uzticības persona.

Iesniegums balsošanai vēlētāja atrašanās vietā  Pdf  Word veidlapa aizpildāma Word

Balsošanas atrašanās vietā  norise

Vēlēšanu dienā iecirkņa vēlēšanu komisija dosies pie vēlētājiem, kuri pieteikušies balsošanai atrašanās vietā. Ņemot vērā, ka nav iespējams noteikt precīzu laiku, cikos komisija ieradīsies, vēlētāji ir aicināti būt saprotoši un uzturēties iesniegumā norādītajā adresē.

Ņemot vērā Covid-19 ietekmi, dodoties izbraukumā pie vēlētājiem, tiks ievērota īpaša piesardzība un divu metru distance.

1. Ierodoties vēlētāja atrašanās vietā, vēlēšanu komisija sazināsies ar vēlētāju pa telefonu un vienosies par balsošanas veidu:

1) iekštelpās pie vēlētāja;

2) ārtelpās – pie ieejas vēlētāja dzīvesvietā.

1. Vēlēšanu komisija pēc personu apliecinošā dokumenta pārliecināsies, vai persona ir vēlētājs.
  2. Ja balsošana notiks iekštelpās:

Vēlēšanu komisija:

1) lūgs vēlētāju parakstīties balsotāju sarakstā;

2) izsniegs vēlētājam balsošanas materiālus;

3) atzīmēs vēlētāju reģistrā, ka vēlētājs nobalsojis.

Vēlētājs:

1) parakstās balsotāju sarakstā;

2) ievērojot aizklātumu, izraugās vēlēšanu zīmi, aizpilda to vai atstāj negrozītu, ievieto zīmi vēlēšanu aploksnē, aploksni aizlīmē un iemet vēlēšanu kastē.

1. Ja balsošana notiek ārtelpās:

1) vēlēšanu komisija novieto balsošanas materiālus vēlētājam ērti sasniedzamā vietā, ievērojot 2 m distanci;

2) vēlētājs paņem balsošanas materiālus un iekštelpās, aizklāti balsojot, tos aizpilda – izraugās vēlēšanu zīmi, aizpilda to vai atstāj negrozītu, ievieto zīmi vēlēšanu aploksnē, aploksni aizlīmē, parakstās balsotāju saraksta veidlapā;

3) vēlēšanu komisija drošā attālumā novieto vēlēšanu kasti;

4) vēlētājs uzrāda vēlēšanu komisijai parakstītu balsotāju veidlapu un iemet to un vēlēšanu aploksni vēlēšanu kastē;

5) vēlēšanu komisija atzīmē vēlētāju reģistrā, ka vēlētājs nobalsojis.

Izbraukumā vēlētāju atrašanās vietā pēc iespējas dosies vēlēšanu komisijas locekļi, kuri būs vakcinēti pret Covid-19 infekciju. Vēlēšanu komisijas locekļiem, kuri nebūs vakcinēti un ja balsošana notiek iekštelpās pie vēlētāja,  jālieto respirators, virsvalks, gumijas cimdi un, ja iespējams, piegulošas aizsargbrilles.

Balsošanu slimnīcās un sociālās aprūpes iestādēs tiks nodrošināta sadarbībā ar iestādes vadību, ievērojot iestādes noteiktos karantīnas ierobežojumus un veselības aizsardzības pasākumus.

Ar visiem drošības pasākumiem iespējams iepazīties sadaļā "Ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanās".

Informācijas avots:

Balsošana vēlētāja atrašanās vietā | Centrālā vēlēšanu komisija (cvk.lv)