Jaunieši īsteno projektu “Kendama vieno”.

kendama1

Šī gada martā Beverīnas jaunieši startēja Valmieras novada fonda Jauniešu ideju laboratorijas organizētajā projektu konkursā “Jaunieši dod iespēju jauniešiem” un guva finansējumu projekta īstenošanai.

Projekta ideja – organizēt pasākumu “Kendama vieno”. Kendama ir roku veiklības spēle, kuras  pirmsākumi meklējami Japānā, šobrīd ir ļoti populāra jauniešu vidū. Latvijā ir aptuveni 20 000 kendamas spēlētāju. Jauniešu projekta ideja bija organizēt pasākumu, kurā piedalās Ingus Rutulis, kurš ir šīs spēles aizsācējs Latvijā. Projekta pirmās kārtas pieteikumam tika filmēts video materiāls. Jaunieši kopā ar Jaunatnes lietu speciālisti strādāja pie scenārija izveides, filmēšanas procesa un materiāla montēšanas. Projekta ideja iepatikās komisijai un jaunieši saņēma finansējumu idejas īstenošanai. Maijā tika parakstīts sadarbības līgums.

Projekta mērķis – parādīt kendamas spēles labās īpašības un triku dažādību. Piemēram:

- spēlējot kendamu bērni un jaunieši tikmēr nespēlē telefonus, kas ir daudz kaitīgāk veselībai;

- spēlējot kendamu cilvēks nodarbojas ar fizisku aktivitāti, attīsta roku un acu veiklību, koordināciju un reakciju;

- spēlējot kendamu, cilvēks attīsta savu radošo domāšanu un pacietību, jo triku variācijas ir nebeidzamas;

- kendama ir labs veids, kā nodarboties ar fizisku aktivitāti arī ne tik sportiskiem cilvēkiem, vai cilvēkiem ar invaliditāti;

- kendamu var spēlēt dažāda vecuma, tautību, kultūras, ticības un dzīves uzskatu cilvēki, kendama atvieglo komunikāciju  un saliedē;

- kendamu var spēlēt arī profesionāli, piedalīties sacensībās pasaules līmenī. Tā kļūst par nopietnu un strauji augošu sporta veidu arī Latvijā.

Pasākums notika 9. jūnijā Kauguru kultūras namā un pulcēja vairāk nekā 70 dažāda vecuma dalībniekus. Jaunākajam dalībniekam bija 2,5 gadi, vecākajam – 60 gadi. Dalībnieki bija gan no Beverīnas novada, gan no Valmieras, Burtniekiem un Rīgas. Pirms pasākuma Beverīnas jaunieši un Burtnieku  hip-hop deju grupa sniedza priekšnesumus. Starp kendamas spēles paraugdemonstrējumiem, meistarklasēm un sacensībām, dalībnieki radošajā darbnīcā varēja izgatavot atslēgas piekariņu kendamas formā un, parādot kādu triku, tikt pie auzu pārslu cepuma.

Prieks par aktīvajiem jauniešiem, kas zina, ko vēlas un ir gatavi strādāt, mācīties un “izkāpt” no savas komforta zonas, lai sasniegtu mērķi. Paldies Valmieras novada fondam un Jauniešu ideju laboratorijai par iespēju īstenot ideju. Paldies par atbalstu Beverīnas novada pašvaldībai, skolotājai Mārītei Biseniecei un kultūras nama vadītājam Alfrēdam Stīpiņam. Īpašs paldies mammām, kas palīdzēja cept auzu pārslu cepumus. Paldies visiem, kas atbalstīja projekta īstenošanu un piedalījās pasākumā. Mums izdevās!

kendama2 kendama3 kendama4

Teksts un foto:

Beverīnas novada pašvaldības Jaunatnes lietu speciāliste

Marika Daļecka