Fokusgrupa darbam ar jaunatni Beverīnas novadā

fokusgrupa foto

2018. gada 5. septembrī ar JSPA koordinētā stratēģiskās partnerības projekta „Europe Goes Local: Supporting Youth Work in Municipal Level” atbalstu notika fokusgrupas diskusija, kuras fokuss bija jaunatnes lietas Beverīnas novadā. Kā nestrādā, kā strādā, kā būtu jāstrādā?

Vēsturiski jau darbs ar jaunatni Beverīnas novadā ir noticis saraustīti, buksējot, gāzējot, zāģējot, un tad atkal noslāpstot, un tā atkal pa jaunam jau neskaitāmas reizes. Līdz ar to tā arī nav izveidojušās spēcīgas tradīcijas uz ko varētu balstīt darbu ar jaunatni, pamazām apaudzējot, piemēram, ar jauniešu līdzdalību politikā vai saimnieciskajā darbībā.

Darba kvalitāti noteikti ietekmē arī iesaistītās personas. Nevar noliegt, ka jauniešiem (un ne tikai) ārkārtīgi svarīgi ir tas, kāds cilvēks stāv pretī – vai tas ir cilvēks, kas spēj pavilkt līdzi, aizraut, iesaistīt arī tad, kad domas ir šādas: “Nu priekš kam man to vajag?” vai kaut kādu iemeslu dēļ komunikācija īsti nav veiksmīga.

Ir informācijas trūkums par pieejamajām iespējām jauniešiem. Lai cik ļoti gribētos domāt, ka, ja jau mājaslapā ir informācija par finansiālu atbalstu jauniešiem uzņēmējdarbības uzsākšanai, tad noteikti visi zina, bet diemžēl tā nav. Mājaslapas ir tikai viens no komunikācijas veidiem, nevis galvenais.

Beverīnas novadā ir neliels jauniešu skaits. 2018. gadā ir deklarēti 408 jaunieši (13-25 gadu veci), bet mācās ap 70. Piemēram, ja atnāk pieci jaunieši, tad liekas, ka tas ir maz, bet tomēr ikdienā dažās klasēs ir seši jaunieši, tad tas jau ir daudz.

Kas ir Beverīnas novadā? Brīvprātīgais darbs ir labs veids, kā jauniešiem iesaistīties pasākumu organizēšanā un ne tikai – un jaunieši šo iespēju izmanto. Jaunieši piedalās Nodarbinātības valsts aģentūras organizētajā vasaras nodarbinātībā, un ar katru gadu pieredze visām iesaistītajām pusēm kļūst arvien patīkamāka. Mums ir ļoti sportiski jaunieši, līdz ar to dažādi pasākumi, kas saistīti ar sportu iet uz “urrā”! Uz šiem pasākumiem brauc arī jaunieši, kas ikdienā nedzīvo Beverīnas novadā.

Vēl ir dažādi unikāli pasākumi, kas notiek kampaņu veidā. Viss, kas pārtop par rutīnas pasākumiem, jaunietim kļūst neinteresants, ja vien tajā viņš negūst kaut ko tiešām unikālu un ar vērtību.

Pie kāda slēdziena tika nonākts? Jāsāk jauna ēra Beverīnas novadā darbam ar jaunatni.
Tas kā darbs līdz šim ir ticis organizēts, īsti sevi neattaisno. Jaunatnes lietu speciālistam novadā vairāk būtu jāstrādā kā jaunatnes lietu koordinatoram, kas veido pasākumus, darbnīcas un meistarklases atbilstoši jauniešu vajadzībām visā novadā, kas informē par pieejamām iespējām gan jauniešus, gan pašvaldības darbiniekus. Darbs kā jaunatnes darbiniekam, kurš sēž vienā vietā konkrētos laikos, ir vai nav jaunieši, nav efektīvs un īsti nevienu mērķi nesasniedz.

Ir jāveido sadarbība ar Valmieru un apkārtējiem novadiem. Sacensties ar Valmieru izglītības, darba iespēju ziņā mēs nevaram, bet varam sezonāli piedāvāt iespējas arī Valmieras jauniešiem. Tikai jāatrod sadarbības iespējas. Jāpaplašina ir arī darbības loks – jāsāk strādāt ar jauniešiem jau no 10 gadu vecuma, konsultējot un iesaistot jauniešus.

Tā kā viss ir tikai procesā un attīstība turpinās, ikviens var izpausties un adresēt savas idejas vēstulēs uz Trikātas Jauniešu centru (Nākotnes iela 3, Trikāta, Beverīnas novads, LV-4731) vai pa e-pastus: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Informāciju sagatavoja:

Jaunatnes lietu speciāliste Ilze Ozola