VPR Attīstības padomes sēdē diskutē par reemigrācijas jautājumiem reģionos

LOGO balts LV

          2018. gada pirmā Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk – VPR) Attīstības padomes sēde notika 26.janvārī Trikātā. Sēdes dienaskārtībā bija vairāki jautājumi, tostarp arī jautājums par reģionālās attīstības atbalsta pasākumiem reemigrācijai.

Klātesošajiem jauno politikas iniciatīvu skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits. 2018. gadā plānots pilotprojekts, kura īstenošanā iesaistīti arī visi plānošanas reģioni.  Katrā no reģioniem š.g. februārī darbu uzsāks reģionālais koordinators, kura galvenais uzdevums būs konsultēt ārvalstīs esošās personas vai ģimenes par reemigrācijas iespējām.

Kā atzina R.Bremšmits, galvenā prioritāte būs ģimenes ar bērniem, kuras noteiktā brīdī ir izvēles priekšā – atgriezties “mājās” vai iesakņoties uz dzīvi ārvalstīs, līdz ar bērnu skolas gaitu sākšanos. Tāpat prioritāte būs arī jaunieši. Plānots, ka koordinators, sazinoties ar konkrētām personām, kas šobrīd dzīvo ārvalstīs, izzinās to vajadzības un problēmsituācijas, kas kavē pārcelšanos atpakaļ uz Latviju, sniedzot priekšlikumus, kā jautājumus risināt.

Pilotprojekts ir vērsts uz konkrētu cilvēku reālām vajadzībām nevis balstīts aptuvenos pieņēmumos par to, kas šos cilvēkus varētu, iespējams, kavēt, lai atgrieztos. Papildus izstrādāta arī reemigrantu atbalsta programma uzņēmējdarbības un personiskā biznesa uzsākšanai pēc atgriešanās savā iepriekšējā dzīvesvietā reģionos. Šobrīd plānots, ka katrā no reģioniem varēs atbalstīt 4 projektus, kuriem maksimālais finansējums būtu 9000 eiro apmērā.

Zināma atbalsta politika tiks sniegta arī iekšzemes reemigrantiem, kas mainījuši savu dzīvesvietu no viena plānošanas reģiona uz citu, taču plāno atgriezties sākotnējā dzīves vietā kā patstāvīgajā dzīves vietā. Tiesa, noteikti vairāki novadi, uz kuriem šī iniciatīva neattiecas, lielākoties Pierīgas teritorijās.

Jāpiebilst, ka VPR Attīstības padomes locekļi vērsa uzmanību uz vairākiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, īstenojot šo iniciatīvu. Tā pašvaldību priekšsēdētāji aktualizēja problēmu par dzīvojamā fonda trūkumu pašvaldībās, kas daudzviet joprojām ir liela problēma. Neskatoties uz to, ka daudz cilvēku ir devušies uz ārvalstīm un pametuši savas dzīvesvietas, joprojām mājokļu jautājums ir aktuāls.  Turklāt, skaidrs, ka nepieciešams domāt arī par preventīvu rīcību, lai motivētu palikt Latvijā tos cilvēkus, kuri vēl tikai plāno pārcelties uz dzīvi ārvalstīs. Tas pats attiecas arī uz situāciju reģionos, jo joprojām ir vērojama tendence iedzīvotāju aizplūšanai uz lielajām reģionu pilsētām, arī galvaspilsētu.

Papildus reemigrācijas jautājumiem, sēdē par energopārvaldību Gulbenes novadā informēja Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis. Savukārt par deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” īstenošanas gaitu informēja projekta vadītāja Ina Miķelsone.

Noteikts, ka nākamā padomes sēde notiks 2018. gada 23.februārī Smiltenē.

Vairāk informācijas:

Guna Kalniņa-Priede, Vidzemes plānošanas reģiona Administrācijas vadītāja,

mob.t. 29477997, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.