Izmantojot lietas otrreiz, iegūst daba un sabiedrība

5

Pasaulē ik dienas atkritumos nonāk miljardiem dažādu preču vai to iepakojumu. Arī Latvijas, tostarp Trikātas iedzīvotāji dod savu artavu pasaules atkritumu vairošanā. Taču šobrīd arvien vairāk cilvēki domā, kā par atkritumiem kļuvušām vecām lietām iedot “otro elpu”. Pieliekot nedaudz izdomu ir iespējams par atkritumiem uzskatītās lietas padarīt par vērtīgiem izejmateriāliem.

23.maijā Trikātas pamatskolas pagalmā notika radoša nodarbība “Veca riepa – soliņš skolas dārzam”, kuras laikā skolēniem bija iespēja no vecām riepām izveidot dažādus sēžamos soliņus. Nodarbības vadītāji Aivars Fūrmanis un Haralds Ozoliņš palīdzēja skolēniem ar padomu, idejām un prasmēm jaunu soliņu izgatavošanā. Secīgi to darīja šādi: ar acetonu apsmidzināja riepu, lai noņemtu liekos eļļainos netīrumus, tad ar flakona krāsām katrs skolēns nokrāsoja riepu pēc saviem ieskatiem. Tikmēr Aivars kopā ar Haraldu sagatavoja sēžamās pamatnes – apaļi izzāģētam finiera saplāksnim pieskavoja krāsainu dermantīnu. Ērtākai sēdēšanai vidu aizpildīja ar porolonu. Gatavās pamatnes pielīmēja pie nokrāsotajām riepām. Lai iegūtu augstāku soliņu kopā var saskrūvēt divas riepas.

Nodarbības dalībnieki mēģināja pagatavot sēdekli aplīmējot to ar auklu. Šoreiz nācās eksperimentēt, jo, līmējot ar montāžas līmi, aukla uzreiz neturējās pie riepas. Viņi secināja, ka tas jādara pamazām, pa posmiem, jāgaida, kad līme sacietēs. Tāpēc vadītāji Aivars un Haralds izvēlējās iesākto darbu pabeigt ar karstlīmi.

Nodarbības laikā skolēni centās noskaidrot nezināmo jautājot vadītājiem, piemēram, kā “nopūst” taisnu līniju, kā panākt krāsas vienmērīgu klājumu u.c., pamācīja viens otru, kā arī ļāvās eksperimentiem.  

Jaunos soliņus skolēni novērtē atzinīgi un izmanto sēdēšanai skolas vestibilā.

Otrajā nodarbībā “Iepirkumu auduma maisiņu šūšana” vadītāja Dace Lībiete-Dubrovska interesentiem parādīja, kā vieglāk sašūt ērtu auduma iepirkuma maisiņu. Uz tā ar auduma krāsām varēja uzzīmēt sev tīkamu zīmējumu.

Sašūtos iepirkuma maisiņus skolēni akcijas laikā dāvinās Trikātas pagasta iedzīvotājiem, tādējādi mudinot mazināt gan plastmasas izstrādājumu izmantošanu, gan savus ikdienas tēriņus.

Atcerieties, ka otrreiz izmantot var gandrīz jebkuru sadzīves priekšmetu, atliek vien likt lietā savu izdomu vai interneta resursus. Pirms izmet, padomā, varbūt priekšmets var iemantot otru elpu. Trikātas pamatskolas skolēni un projekta īstenotāji aicina Trikātas pagasta iedzīvotājus domāt zaļi un tiekties pēc ilgtspējīga attīstības modeļa, darot mūsu kopējo ekosistēmu tīrāku un Trikātu par zaļi domājošu un sakoptu pagastu.

 

Foto: Linda Krūmiņa

Informāciju sagatavoja: Projekta koordinatore Inga Boškina

logo zala Trikata1