Dabaszinību stunda Trikātas pamatskolā

12. aprīlī Trikātas pamatskolas zālē notika dabaszinību stunda, kuras laikā tika demonstrēti ķīmijas eksperimenti.

Dabaszinību stundas sākumā skolēni tika iepazīstināti ar ķīmiju mūsu ikdienā un sadzīvē. Tās ir pārtikas vielas (sāls, soda, etiķis, ūdens u.c.), sadzīves ķīmiskie līdzekļi (trauku mazgājamais, veļas pulveris, dažādi tīrītāji u.c.), pārtikas piedevas E vielas un ķīmiskie elementi mobilajā tālrunī. Interesanti, ka mūsu mobilos telefonus var salīdzināt ar planētu Zeme, jo tas ir pilns ar derīgajiem izrakteņiem. Katrā mobilajā tālrunī ir aptuveni 60 ķīmiskie elementi, piemēram, varš, cinks, zelts, sudrabs, niķelis, titāns utt., protams pavisam niecīgos daudzumos. Skolēni uzzināja, lai iegūtu dažus retos derīgos izrakteņus, kuri nepieciešami mobilā tālruņa darbībai, bojā iet dzīvnieki un arī cilvēki.  

Bija sagatavoti arī uzdevumi: 6. klases skolnieces aicināja skolēnus pēc taustes noteikt, kas atrodas maisiņos (graudi, zīles, pupiņas, linsēklas u.c.). Arī pēc smaržas bija jāatpazīst pudelē ievietotie garšaugi (kardamons, ķimenes, kafija un kanēlis).

8. klases skolnieks Rovilds Deduškevičs rādīja ķīmijas eksperimentus. Bezkrāsainiem skābiem un sārmainiem šķīdumiem pievienoja universālindikatoru, rezultātā šķīdumi iekrāsojās dažādās sarkanīgās un zilganās krāsās. Vienā no eksperimentiem vērojām kā dzelzs naglu iemērcot vara sāls šķīdumā uz tās sakrājās metāliskais varš (izskatījās, ka nagla ir sarūsējusi).

Eksperimentā “vulkāns” tika izmantota oranža kristāliska viela amonija dihromāts. Karsējot amonija dihromātu, notiek tā sadalīšanās, un oranžais amonija dihromāts pārvēršas par zaļu “lavu” (hroma (III) oksīdu).

Interesants nosaukums nākamajam eksperimentam - “ziloņa zobu pasta”. Trauku mazgāšanas līdzekli ielēja mērcilindrā, tam klāt pielēja ūdeņraža pārskābi un piebēra kālija dihromātu. Rezultātā notika strauja reakcija. Izdalījās liels putu daudzums, kas izplūstot no mērcilindra, vizuāli atgādināja zobu pastas izspiešanu no tūbiņas.

Paldies dabaszinību skolotājai Rutai Spuņģei! 

Informāciju sagatavoja:

Trikātas pamatskolas direktores vietniece Inga Boškina