Brenguļu sākumskolēni iepazīst kaimiņu valsts vēsturi


Brengulu skoleni iepazist vesturi

Gaidot Latvijas Republikas 100. proklamēšanas gadadienu, mācījāmies, ka tas bija svarīgs notikums, jo latviešu tautai radās iespēja dibināt savu valsti. Tomēr brīvība vēl bija jāizcīna smagās kaujās. Par savu brīvību cīnījās arī mūsu kaimiņu zemes Igaunijas karavīri. Aizstāvot Valgu, kaujā pie Paju muižas cīnījās latviešu padomju strēlnieki un somu brīvprātīgo pulks kopā ar Tērbatas (Tartu) partizānu bataljonu. Šogad apritēja 100 gadi kopš Valgas atbrīvošanas. Šim notikumam par godu Valgas dzelzsceļa stacijā tika organizēts kaujas paraugdemonstrējums.

Ieinteresēti un domes priekšsēdētāja Māra Zvirbuļa mudināti, 1.februārī nolēmām aizbraukt uz netālo pierobežu un palūkoties, kā īsti notika atbrīvošanas cīņas. Valgas dzelzsceļa stacijā jau pulcējās skatītāji – bērni, jaunieši un pieaugušie. Pirms kaujas visiem izdalīja gaumīgus ausu aizbāžņus. Tas tāpēc, lai šāvienu trokšņi mūs pārlieku nesatrauktu.

Gaidījām izšķirošos notikumus. Pēc neilga brīža stacijā piebrauca bruņu vilciens “Wabadus” un atskanēja šāvieni gan no vilciena, gan stacijas puses. Kaujas turpinājumā igauņu karavīri devās atbrīvot latviešu padomju strēlnieku ieņemto staciju. Latviešu strēlnieki nikni atšaudījās, tomēr, slēpjoties aiz uzbēruma, igauņu un somu puiši prasmīgi lika lietā gan šautenes, gan  rokas  ložmetējus un piespieda latviešu vīrus atkāpties.

Pēc kaujas iepazināmies ar Igaunijas zemessardzes ekipējumu – ieročiem, teltīm un transportu. Lauku virtuvē igauņu saimnieces bija sarūpējušas maltīti – sātīgu un spēcinošu karavīru zupu. Tā bija garda un aukstai ziemas dienai tieši piemērota.

Esam uzzinājuši vēl vienu interesantu vēstures faktu. Turpināsim mācīties!

Informāciju sagatavoja:

Brenguļu sākumskolas direktore Sandra Kaufmane

Informāciju publicēšanai mājaslapā sagatavoja:

Sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Melngārša