Grāmatas un teātris bērniem

1 Trikatas skola2018gads foto

Mācību gads ir izskanējis, tāpēc paraudzīsimies uz visu, kas tajā bijis interesants un izglītojošs. Droši var teikt, ka bērni ir lieli grāmatu draugi un pazinēji. Viņi ir iemīļojuši Margaritas Stārastes grāmatu varoņus – Diegabiksi, Nerātno Kazlēnu un Kraukšķīti. Arī Hansa Kristiana Andersena Neglīto Pīlēnu, balto kaķīti – melderi Kārļa Skalbes pasakā “Kaķīša dzirnaviņas”. Uzskaitījumu varētu turpināt un tie visi ir stāsti par labo un ne tik labo, par iespēju mainīties un kļūt labākam. Bērniem patīk klausīties, kad viņiem lasa priekšā. Tas bagātina bērnu vārdu krājumu un pilnveido valodas kompetenci. Lasot grāmatas, akcentējam to, lai bērni pievērš uzmanību literāro tēlu īpašībām.

Grupās grāmatas ir brīvi pieejamas, bet īstā grāmatu glabātuve un krātuve ir bibliotēka. Iepazīšanās ar bibliotēkām sākās jau rudenī, kad devāmies uz skolas bibliotēku ar mērķi iepazīties ar bibliotēku kā grāmatu krātuvi un glabātuvi. Iepazināmies ar skolotāju Lidu, jo viņa ir bibliotēkas vadītāja. Pirmajā tikšanās reizē viņa pastāstīja pasaku par Rausi. Skolotāja arī atgādināja par noteikumiem, kas jāievēro ņemot rokās grāmatu. Bērni aplūkoja daudzos grāmatu plauktus, kas visi piepildīti ar interesantu lasāmvielu.

Pēc tam mūsu ceļš veda uz Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu nodaļu, kurs bērnus sagaidīja bibliotekāre Līga. Viņa izlasīja pasaku “Skapja stāsti”. Bērni noskatījās multiplikācijas filmu par transporta līdzekļiem, no kuriem visinteresantākais bija autobuss, kurš var braukt pat pa ūdeni. Līga bērnus iepazīstināja ar bibliotēkas telpām un ar grāmatu krātuvi pagrabstāvā. Tur tiek uzturēts īpašs temperatūras režīms un gaisa mitrums. Bērni apmeklēja arī pasaku istabiņu, kurā ir mājiņa un slidkalniņš.

Visbeidzot apmeklējām Trikātas pagasta bibliotēku, kur tuvāk iepazināmies arī ar tās vadītāju Ingu. Viņa bērnus iepazīstināja ar bērnu nodaļu un lasītavu, aicinot bērnus kopā ar vecākiem nākt un izvēlēties grāmatas lasīšanai mājās.

Protams, ka vislielāko iespaidu atstāja mūsdienīgā Valmieras integrētā bibliotēka. Tā piedāvā ne tikai grāmatas lasīšanai, bet sniedz vēl citus pakalpojumus: organizē ekskursijas, uzvedumus, izrādes, konkursus, radošās darbnīcas u.c. Tajā var atrast CD un DVD kolekcijas. Tomēr mūsu pirmsskolas bērniem vistuvāk esošā ir mūsu skolas bibliotēka, kur katrs, ja vien vēlas var atrast savu vismīļāko grāmatu ar pasaku, stāstiņu vai dzejoli. Pirmie soļi ir sperti, jo bērniem ir priekšstats par to, kas ir bibliotēka, ko sev derīgu un interesējošu tajā vat atrast.

Lai mūsu bērni būtu zinoši, izglītoti un tādi, kas var un grib baudīt kultūru, apmeklējām teātra izrādes Valmieras kultūras centrā. Grupiņu bērni vairākkārt ir bijušas uz izrādēm: rudenī noskatījās koncertuzvedumu “Rudentiņš, nebēdnis Čučumuižā”, februāri apmeklējām leļļu izrādi “Sarkangalvīte un vilks”, bet martā – koncertuzvedumu “Lieldienu zaķa skola Čučumuižā”.

Informāciju sagatavoja:

Trikātas pamatskolas pirmsskolas skolotājas Maija Ingeleviča un Agita Pētersone