Tikšanās ar bobslejistu Oskaru Melbārdi un pavāru Mārtiņu Sirmo

6 kl Melbardis Martins Sirmais

Trikātas pamatskolā šajā mācību gadā no 1.-9. klasei tiek īstenoti divi projekti: “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” un “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

 

27.martā,projekta ietvaros Trikātas pamatskolā viesojās Phjončanas ziemas olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs, bobslejists Oskars Melbārdis. Viņš ir arī pasaules čempions!

Oskars Melbārdis pastāstīja par sevi, sporta gaitām un atbildēja uz jauniešu jautājumiem. Visvairāk skolēnus interesēja, kāds ir bijis Oskara ceļš līdz olimpiskajai izlasei – kad sācis sportot, kā izdomājis startēt bobslejā, kādas ir sajūtas un domas, braucot pa trasi. 

Oskars Melbārdis savas sportista gaitas sācis skolas laikā – J. Endzelīna Kauguru pamatskolā, vēlāk mācījies Murjāņu sporta ģimnāzijā un nopietni nodarbojies ar vieglatlētiku. Ar bobsleju sācis nodarboties apmēram 18 gadu vecumā. Tas esot bīstams sporta veids, tāpēc jaunākus jauniešus šajā sporā nepieņem. Oskara ceļš bobsleja pasaulē sācies sākumā kā stūmējam, bet vēlāk jau kā pilotam.

Skolēni vēlējās arī noskaidrot, kādas attiecības sportistam ir ar konkurentiem, uz ko Oskars atbildēja, ka ir ļoti dažādi sportisti, taču pārsvarā visi ir draudzīgi. Oskars atzina, ka ir sadraudzējies ar Vācijas bobslejistu un ir iespēja, ka viens pie otra arī ciemosies.

Uz jautājumu – cik stundas dienā viņš trenējas, Oskars atbildēja, ka treniņi aizņem dienas lielāko daļu. Ir dienas, kad treniņš notiek vienu reizi, bet citreiz – divas reizes dienā. Tad vēl treniņnometnes divu nedēļu garumā. Bobslejs ir viņa darbs.

Jautājumi bija daudz un 40 minūtes pagāja nemanot. Sportists ļāva ikvienam skolēnam paturēt rokās iegūto olimpisko bronzas medaļu. Sajutām, ka tā ir ļoti smaga un uzzinājām, ka medaļa sver aptuveni pusi no kilograma.

Tikšanās noslēgumā sportists sniedza autogrāfus un labprāt kopā ar skolēniem fotografējās. 

16. aprīlī Trikātas pamatskolā viesojās Latvijā pazīstamais pavārs, TV raidījumu “Sirmā ēdienkaratē” un “Sirmais. Kulta ēdieni” vadītājs Mārtiņš Sirmais. Šobrīd Mārtiņš Sirmais ir viens no Latvijas labākā restorāna “3 pavāri” īpašniekiem.

Mārtiņš Sirmais ir teicams pavārs. Pēc stāstītā šķiet, ka viņš spēj gatavot jebkur un jebko. Mārtiņš vairākkārt uzsvēra, ka ēdiena gatavošana viņam ir kā izziņas process.

Mārtiņš atklāja, ka viņam garšo viss, kas ir garšīgs. Nekad neatsakās no ēdiena, kuru vēl nav pagaršojis, jo viņam patīk jaunatklāšana un jaunas garšas. Mārtiņš kolekcionē garšas.

Populārais pavārs sev raksturīgajā manierē stāstīja par ceļu līdz saviem restorāniem un atziņām, kas gūtas, strādājot virtuvē un, gatavojot sižetus TV raidījumiem par kulta ēdieniem un citu valstu virtuves noslēpumiem.

Mārtiņš Sirmais uzskata – lai pavāra profesijā iekarotu augstākās virsotnes, mērķa sasniegšanā jābūt gatavam ieguldīt 99% darbu. “Pārējais var būt jebkas cits.” Virtuvē viņš vadās pēc klasiskā principa – ja ēdiens garšos pašam, tad to novērtēs arī klienti. Tāpēc gan viņam pašam, gan citiem visu laiku nepieciešams mācīties un attīstīties. Darbu vajag darīt pēc labākās sirdsapziņas, bet, jāievēro, lai “nesakāpj galvā”. Svarīgi, lai nekļūtu iedomīgs.

Skolēni vēlējās noskaidrot, kādus eksotiskus ēdienus pavārs ir ēdis. Pārsteidza, ka tās ir bijušas mērkaķa smadzenes. Viņš esot ēdis arī zīdtārpiņus un vardes, kā arī krokodila, ziloņa, zebras gaļu un daudz ko citu, ko mūsu skolēni nespēj iedomāties ēdam. Skolēni jautāja, kurš gatavo ēst viņa mājās. Uz to Mārtiņš atbildēja: “Mājās mēs labāk gatavojam abi kopā, jo arī sieva labi gatavo.”

Noslēgumā skolēni veltīja aplausus izcilajam pavāram Mārtiņam par atraktīvo stāstījumu. Vēl autogrāfi un kopīga fotografēšanās.

Foto: Trikātas pamatskolas arhīvs

Trikātas pamatskolas direktores vietniece Inga Boškina