Rudens pārgājiens uz “Vēžniekiem”

Saulainā 10. oktobra pusdienlaikā mēs, Trikātas pamatskolas 1.-4.klases skolēni un mūsu klašu audzinātājas, devāmies savā pirmajā rudens pārgājienā. Mērķis bija apskatīt ģenerāļa Jāņa Baloža dzimtas mājas un uzkopt tās apkārtni

Pirms pārgājiena skolotāja Inga mums nedaudz pastāstīja par ģenerāļa dzīvi un parādīja fotogrāfijas. Uzzinājām, kā cilvēki kļūst par ģenerāļiem. Neviens nepiedzimstot par ģenerāli, tā teica skolotāja.

Pārgājiena laikā veicām četrus uzdevumus.

Pirmo uzdevumu paveicām diezgan ātri. Pa ceļam bija jāsameklē guļbūves siena ar mājas nosaukumu “Ķikuti” un pie tās jānofotografējas. Dažs apbrīnoja senos baļķus un pat atrada tajos piepi. Šajā mājā ģenerālis esot pavadījis bērnību.

Tad devāmies tālāk veikt nākamo uzdevumu. Ceļš līdz “Vēžnieku” mājām bija garš. Šķita, ka mēs ejam ļoti ilgi. Kāds galamērķi sasniedza ātrāk, cits atpalika, bet, kad visi bijām nonākuši pie mājas, redzētais pārsteidza daudzus. Māja izrādījās ļoti veca. Izskatījās, ka mājas iekšienē jau viss sabrucis, lai gan kāds zināja stāstīt, ka šo māju cilvēki pametuši nesen. Par to, ka mājās kāds saimniekojis, liecināja puķu dobēs augošie miķelīši. Aplūkojām arī tuvumā esošo pagrabu, šķūni un piemiņas akmeni. Atcerējāmies par otro un trešo uzdevumu – iegaumēt, kas rakstīts uz piemiņas akmens un uzkopt apkārtni ap akmeni.

Mums ļoti patika trešais uzdevums. Ja jāatbild uz jautājumu, kas pārgājienā patika vislabāk, atbilde noteikti būtu – lēkāšana pa zāles kaudzi. Taču, lai līdz tādai tiktu, zāle bija jāsagrābj. Tad nu visi ķērāmies pie atvestajiem grābekļiem un cītīgi strādājām. Mums pat bija sacensība starp zēniem un meitenēm, kuram lielākā sagrābtās zāles kaudze. Meitenes, protams, uzvarēja, bet vēlāk puiši ierosināja salikt abas kaudzes kopā. Tad sākās īsta sportošana! Varējām lēkāt, mest kūleņus, skraidīt. Dažas meitenes priecājās par bizbizmārītēm rudenī.

Laiks pagāja diezgan ātri, un bija jādodas atpakaļ uz skolu. Atceļā vēl veicām pēdējo uzdevumu – nofotografējāmies pie norādes “Vēžnieki”. Izskraidījāmies pa labības rugāju lauku, kāds bija pat redzējis vāveri ar zīli.

Šī bija visjaukākā pēcpusdiena. Kopā ar skolotājām secinājām, ka rudens šogad ir ļoti krāšņs. Tagad zinām arī ko vairāk par ģenerāli Jāni Balodi. Jānis Balodis dzimis 1881. gada 20. februārī Trikātas pagasta “Vēžniekos”. Miris 1965. gada 8. augustā Saulkrastos.

Informāciju sagatavoja:

Trikātas pamatskolas sākumskolas skolēni un skolotājas