FOTO: AMANDA PAEGLE

Gaismaskalns un aktualitātes pirmsskolā

PII Putnu verosana

Lielāki un mazāki, bailīgāki un drosmīgāki, dažādu krāsu spalvām, tie ir viņi – ziemojošie putni. Kad ārā sals un sniegs, viņiem barību atrast nav viegli. Jau daudzas ziemas mēs palīdzam putniem pārdzīvot šo laiku. Barotavās, kuras gatavojuši bērnu tēvi Jānis Brencis un Andris Bortkēvičs, izvietojam barību –dažādas sēklas, baltmaizes drupačas, auzu pārslas, svaigu speķi.

 

Jau no paša rīta, tūlīt pēc astoņiem, putni ir klāt. Atlido dzilnīši, lielās zīlītes, zilzīlītes, purva zīlītes. Pa dienas vidu ierodas dižraibais dzenis un vidējais dzenis. Noskaidrot to, kas tā par sugu, iespējams izmantojot interneta resursus un grāmatu “Latvijas putni”. Putnus vērot varam no pavisam neliela attāluma, jo barotavas piestiprinātas uz logu palodzēm. Dzeņi ir īpaši tramīgi, jo tiklīdz pamana vismazāko kustību, tā tūlīt ir projām. Dzilnīši savukārt ir visbezbailīgākie, jo turpina baroties arī tad, kad uz viņiem noraugās daudzi acu pāri. Zilzīlītes ir kautrīgas, jo piekāpjas lielo zīlīšu priekšā, kuras ir diezgan ķildīgas un trenkā viena otru. No pavisam neliela attāluma varam vērot ne tikai putnu izskatu, bet arī izturēšanos. Tā bērni iemācās atpazīt putnus. Šādā veidā mēs audzinām līdzjūtību un sapratni par to, ka varam palīdzēt tiem, kuriem neklājas viegli ziemas laikā.

Mūsu skola atrodas ļoti skaistā un dabīgā vidē. Gaismaskalna pakājē iztek avotiņš, kura ūdeņi kā neliels strautiņš, vijoties cauri meldriem un sīkiem krūmiņiem, ietek skolas ezerā. Tepat ir arī Abuls, kurā ziemo meža pīles. Arī tās netiek aizmirstas, jo ejam tās barot ar baltmaizi. Ezerā ligzdo gulbji. Kad ir izperēti mazuļi, bieži var redzēt visu ģimeni. Skolas parks, ar koku un krūmu bagātību, ir īsta vērtība, jo varam vērot krāsas, sajust smaržas no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Te var salasīt zīles un pīlādžus, atrast krāsainas lapas, bet pavasarī ieraudzīt pirmās vizbulītes.

Tas viss ir tepat – tuvu un aizsniedzami. Mēs esam bagāti, jo mums ir sava skola, savs parks, ezers un dabas daudzveidība visapkārt. Esam bagāti ar to, ka varam smelties iedvesmu ikdienai no tā, ko mums devīgi dāvā Māte daba.

Trikātas pamatskolas pirmsskolas skolotāja Maija Ingeleviča